پروفایلو چیست؟ آیا این روش توصیه می‌شود؟

پروفایلو

حفظ شادابی صورت و داشتن چهره‌ای جوان و جذاب برای اغلب افراد جامعه یک چالش است. از این رو، افراد همواره به دنبال راهکارهای جدید برای حفظ نشاط صورت خود هستند. مراقبت از پوست، تزریق ژل و بسیاری از روش‌های دیگر ازجمله مواردی هستند که افراد آن‌ها را برای حفظ جوانی پوست انجام می‌دهند. تزریق ژل پروفایلو یکی از روش‌های جدید مراقبت از پوست است که به تازگی محبوبیت بالایی به دست آورده است.

عبور از سال‌های جوانی نشانه‌هایی از گذر عمر را بر روی پوست به ویژه صورت به جای می‌گذارد. پدید آمدن چین و چروک و افتادگی پوست صورت ازجمله این نشانه‌ها هستند که می‌توانند از جذابیت چهره بکاهند. با پیشرفت تکنولوژی و آگاهی از علت بروز این اتفاقات، متخصصان توانسته‌اند راهکارهای متعددی را برای حل این موضوع پیشنهاد دهند. تزریق ژل یکی از روش‌های رایج و مطمئن برای جلوگیری از پیری پوست و مشاهده چین و چروک است. جوانسازی صورت با استفاده از ژل پروفایلو یکی از تکنیک‌هایی است که این روزها مورد توجه قرار گرفته است.

پروفایلو چیست؟

یکی از اصلی‌ترین دلایل بروز چین و چروک در صورت با افزایش سن افراد، کاهش تولید کلاژن و الاستین است. این مواد که باعث پر حجم دیده شدن و شادابی صورت می‌شوند، صورت را شاداب و جوان نشان می‌دهند. ژل پروفایلو به گونه‌ای طراحی شده است تا بتواند با تحریک تولید این مواد در پوست صورت، همانند یک فیلر عمل کرده و جای چین و چروک صورت را پر می‌کند. علاوه بر این، ژل پروفایلو نقش آبرسان را برای پوست داشته و سبب شادابی و جوانسازی صورت می‌شود.

در حقیقت، در ساختار ژل پروفایلو، از نوعی اسید هیالورونیک تثبیت شده استفاده شده است که با حداقل میزان کراس لینک شیمیایی تولید می‌شود. این ترکیب عالی نتیجه شگفت‌انگیزی بر روی جوانسازی صورت دارد و می‌تواند جای چین و چروک را به راحتی از بین ببرد.

به کدام قسمت از صورت می‌توان ژل پروفایلو تزریق کرد؟

به صورت کلی، ژل پروفایلو را تحت نظر پزشک متخصص به پنج قسمت مشخص از صورت تزریق می‌کنند. این نواحی عبارتند از:

 • برآمدگی گونه
 • چانه
 • فک پایینی
 • تراگوس
 • پایه بینی
به کدام قسمت از صورت می‌توان ژل پروفایلو تزریق کرد؟

این نواحی با توجه به اینکه به دور از اعصاب و عروق پوستی مهم صورت هستند؛ به ایجاد نتیجه‌ای بهتر در مدت زمان کوتاه‌تر در زمینه ترشح هیالورونیک اسید منجر می‌شوند. از این رو، می‌تواند در کنار فیشیال صورت، روشی عالی برای ایجاد درخشندگی و لظافت پوست شود.

مزایای تزریق ژل پروفایلو

پاکسازی صورت و جوانسازی پوست را با روش‌های مختلفی می‌توان تجربه کرد. ژل پروفایلو یکی از جدیدترین شیوه‌های درمانی رفع چین و چروک پوستی است. این روش نوین با اثرگذاری شگفت‌انگیز بر روی شادابی و سلامتی پوست، با مزایای بی‌شمار دیگری نیز همراه است. ازجمله این موارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هیدراته شدن و آبرسانی کامل به پوست
 • لیفت پوست و رفع جای چین و چروک
 • بهبود بافت پوستی و رنگ آن
 • تأثیر طولانی مدت بر روی شادابی پوست
 • جلسات درمانی کوتاه و کم
 • سازگاری بالای ژل پروفایلو با پوست
 • درد بسیار کم در زمان تزریق
 • افزایش حالت ارتجاعی و محکم پوست
 • شادابی و درخشندگی مشخص در پوست صورت
 • تحریک کلاژن سازی در پوست

آیا تزریق يل پروفایلو، عوارض جانبی به همراه دارد؟

یکی از جذابیت‌های ویژه تزریق ژل پروفایلو، عدم وجود عوارض جانبی است. با این حال، باید توجه داشت که حتماً این روش تحت نظر پزشک متخصص و یک مرکز درمانی معتبر انجام شود تا با عوارض جانبی جدی روبه‌رو نشد. به حالت کلی، ممکن است افراد پس از تزریق ژل پروفایلو کمی قرمزی، تورم و حساسیت به لمس را در محل تزریق ژل احساس کنند که معمولاً پس از 24 ساعت این نشانه‌ها از بین می‌رود.

ژل پروفایلو مناسب چه افرادی است؟

تٍأثیرگذاری بالای ژل پروفایلو بر از بین بردن جای چین و چروک سبب شده است تا به روشی محبوب در میان تمام افراد تبدیل شود. یکی از نکات حائز اهمیت این روش این است که محدودیتی سنی برای تزریق پروفایلو وجود ندارد. از این رو، افرادی که بالای 30 سال سن داشته باشند، می‌توانند از این روش برای زیباتر شدن چهره خود استفاده کنند. نکته قابل توجه بعدی این است که هرچه سن افراد در تزریق ژل پروفایلو بیشتر باشد، نتیجه حاصل از آن بهتر و مشخص‌تر است. از این رو، افرادی که سن بالای 60 سال دارند، با این روش به شکل معجزه‌آسایی می‌توانند به چهره‌ای شاداب و جوان خود بازگردند.

از آنجایی که این روش بدون هیچ عمل جراحی و در  مدت زمان کوتاهی، اثر خود را نشان می‌دهد، می‌تواند روش عالی برای افرادی که از عمل جراحی می‌ترسند، باشد.

ژل پروفایلو مناسب چه افرادی است؟

تٍأثیرگذاری بالای ژل پروفایلو بر از بین بردن جای چین و چروک سبب شده است تا به روشی محبوب در میان تمام افراد تبدیل شود. یکی از نکات حائز اهمیت این روش این است که محدودیتی سنی برای تزریق پروفایلو وجود ندارد. از این رو، افرادی که بالای 30 سال سن داشته باشند، می‌توانند از این روش برای زیباتر شدن چهره خود استفاده کنند. نکته قابل توجه بعدی این است که هرچه سن افراد در تزریق ژل پروفایلو بیشتر باشد، نتیجه حاصل از آن بهتر و مشخص‌تر است. از این رو، افرادی که سن بالای 60 سال دارند، با این روش به شکل معجزه‌آسایی می‌توانند به چهره‌ای شاداب و جوان خود بازگردند.

از آنجایی که این روش بدون هیچ عمل جراحی و در  مدت زمان کوتاهی، اثر خود را نشان می‌دهد، می‌تواند روش عالی برای افرادی که از عمل جراحی می‌ترسند، باشد.

تفاوت ژل پروفایلو با سایر فیلرهای پوستی چیست؟

شاید بیان کلمه ژل پروفایلو کمی گمراه‌کننده باشد. زیرا پروفایلو بر خلاف سایر ژل‌های تزریقی باعث افزایش حجمی بر روی صورت نمی‌شود. از این رو، این روش جوانسازی صورت را به افرادی که علاقه‌ای برای ایجاد حجم بر روی صورت خود ندارند، توصیه می‌شود. در حقیقت، ژل پروفایلو هیچ افزایش حجمی را بر روی صورت ایجاد نمی‌کند، بلکه با تحریک سلول‌های پوستی، آن‌ها را به تولید دوباره کلاژن تشویق می‌کند. از این رو، می‌تواند راهکاری عالی برای کشیدگی طبیعی پوست و برگشت شادابی و درخشندگی آن است. همچنین، این روش را که در آن حداقل میزان التهاب وجود دارد، برای سایر نواحی بدن که امکان تزریق فیلر وجود ندارد، انجام داد.

نتیجه درمانی تزریق ژل پروفایلو را چه زمانی می‌توان مشاهده کرد؟

یکی از ویژگی‌های بارز ژل پروفایلو، دیدن نتیجه تزریق در مدت زمانی کوتاه است. حدوداً 4 روز پس از تزریق کامل پروفایلو به پوست صورت می‌توان شاهد تغییر در چین و چروک بود و نشانه‌های شادابی پوست را دید.

نتیجه درمانی تزریق ژل پروفایلو

بسته به نظر پزشک متخصص ممکن است افراد به حداقل 2 جلسه درمانی تزریق پروفایلو نیاز داشته باشند که به فاصله زمانی حدودی 28 روز انجام شود. هرچه چین و چروک‌های پوستی عمیق‌تر و بیشتر باشد، تعداد جلسات مورد نیاز برای تزریق ژل بیشتر می‌شود. در نهایت، ماندگاری ژل پروفایلو تزریق شده با توجه جنس پوست و میزان داروی مصرفی، برای حدود 6 ماه باقی می‌ماند.

آیا نیاز به آماده‌سازی خاصی پیش از تزریق ژل پروفایلو وجود دارد؟

برای چلوگیری از ایجاد عوارض جانبی احتمالی و ناخواسته به علاقه‌مندان این شیوه درمانی توصیه می‌شود تا موارد زیر را پیش از تزریق پروفایلو انجام دهند.

 • به منظور جلوگیری از کبودی‌های احتمالی، از نوشیدن هرگونه ترکیب الکلی در روز قبل از تزریق پروفایلو پرهیز کنید.
 • با توصیه پزشک معالج بهتر است یک هفته قبل از تزریق پروفایلو، از مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، داروهای ایبوپروفن، اسپیرین و دیگر داروهای همانند آن‌ها خودداری کنید.

آیا مراقبت خاصی پس از تزریق پروفایلو باید انجام داد؟

با رعایت برخی از نکات پس از تزریق ژل پروفایلو می‌تواند اثرگذاری آن را طولانی‌تر و به طبیعی‌تر شدن آن کمک کنید. علاوه بر این، با رعایت این نکات می‌توانید از بروز عوارض جانبی احتمالی بکاهید. این موارد عبارتند از:

 • عدم لمس، فشار دادن یا ماساژ دادن محل تزریق ژل
 • عدم استفاده از کرم‌های آرایشی یا هر گونه ماده آرایشی دیگر به خصوص در نزدیکی ناحیه تزریق ژل
 • عدم مصرف الکل یا مواد الکلی و دخانیاتی به مدت یک هفته بعد از تزریق
 • عدم مصرف مواد غذایی یا داروهای رقیق‌کننده خون پیش و پس از تزریق ژل (حداقل سه روز)
 • نخوابیدن بر روی صورت در روز تزریق ژل
 • عدم انجام فعالیت‌های درمانی پوست صورت به مدت یک هفته پس از تزریق (همانند لایه‌برداری، لیفت، وکس، بند انداختن صورت، میکرونیدلینگ و … )
 • استفاده از کمپرس یخ بر روی محل تزریق
 • عدم شستشوی محل تزریق با آب گرم برای چند روز پس از تزریق
 • عدم استفاده از استخر، سونا و حمام بخار به مدت یک هفته پس از تزریق
 • عدم انجام فعالیت‌های بدنی سنگین و ورزش به مدت یک هفته پس از تزریق
 • دوری از نور خورشید (اگر مجبور به فعالیت بیرون از خانه هستید، حتماً از کرم ضد آفتاب استفاده کنید)

آیا تزریق پروفایلو توصیه می‌شود؟

با پیشرفت تکنولوژی و علم روش‌های متعدد و جدیدی برای رفع چین و چروک صورت معرفی می‌شود. هر کدام از این روش‌ها با توجه به شیوه انجام آن‌ها می‌تواند با خطراتی همراه باشد. تزریق پروفایلو از روش‌های درمانی جدیدی است که از سال 2015 در سراسر دنیا در حال انجام است. با توجه به ماده سازگار با پوستی (هیالورونیک اسید) که در این روش به صورت تزریق می‌شود و بدون هرگونه کراس لینک شیمیایی (موادی که سبب اتصال شیمیایی ماده با یکدیگر می‌شود) آماده شده است؛ ایمنی این روش نسبت به سایر روش‌های درمانی بیشتر است.

ناگفته نماند تحقیقات گوناگونی بر روی افرادی که این ماده را تزریق کرده‌اند، انجام شده است و هیچ واکنش نامطلوبی از این موارد به دست نیامده است. همه این عوامل در کنار هم سبب شده است تا جوایز متعدد علمی را به روش تزریق پروفایلو اختصاص دهند.

سخن آخر

پروفایلو یکی تکنیک عالی برای از بین جای چین و چروک صورت و بازگشت شادابی و نشاط به پوست است. برخلاف سایر روش‌های تزریق فیلر پوستی که سبب برآمدگی و حجیم شدن قسمت‌های مختلف صورت می‌شدند؛ پروفایلو به صورت طبیعی و متقارنی جذابیت را به چهره باز می‌گرداند. علاوه بر این، تزریق پروفایلو روشی ایمن و با حداقل میزان التهاب است که برای سنین بالای 30 سال، نتیجه مطلوب و چشمگیری خواهد داشت. مزایای زیاد این روش نسبت به سایر روش‌های درمانی سبب شده است تا محبوبیت زیادی بین افراد به دست آورد.

دکتر انوشیروان رضای صراف

دکترای حرفه ای پزشکی پوست و زیبایی
- بیش از دو دهه تجربه بین المللی
- متخصص clinical and anatomical pathology

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان کلیک کنید