مزوتراپی مو روشی برای درمان کم پشتی و ریزش

مزوتراپی مو

همانطور که اطلاع دارید پوست دارای سه بخش است که روی یکدیگر قرار گرفته و هدف از مزوتراپی مو تزریق مواد مورد نیاز مو به بخش میانی یعنی درم است.

مشکلات ژنتیکی، عوامل محیطی، تنش‌های روحی، تغذیه‌ی نامناسب و بسیاری مسائل دیگر در رشد و سلامت موی شما موثر هستند. یکی از روش‌های ترمیم و بازسازی مو روش مزوتراپی مو می باشد که در ادامه به فواید و مزایا این روش پرداخته می‌شود.

سنین بزرگسالی تغییرات مخربی را برای موها رقم می‌زند که به دلایل مختلف به وجود می‌آید. بنابراین اکثر افراد به دنبال روشی موثر برای رفع این تغییرات هستند. یکی از جدیدترین تکنیک‌های احیای موها، مزوتراپی مو نام دارد که این روزها توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده است. به کمک این روش بسیاری از مشکلات مو از جمله ریزش، آسیب دیدگی، نازکی و شکنندگی و غیره درمان می‌شود.
مزوتراپی در واقع مواد مورد نیاز مو که جنبه تقویتی و تحریکی دارد به صورت مستقیم به موها انتقال می‌یابد. این مواد شامل عناصر مورد نیاز موها مثل عصاره‌های گیاهی، ویتامین‌ها و برخی هورمون‌ها است و در اکثریت موارد تاثیرات آن مشاهده شده است.

بیشتر بخوانید: جوانسازی پوست با هایفوتراپی

مزوتراپی مو چیست ؟

بعد از مزوتراپی مو

مزوتراپی در واقع شامل دو کلمه است، مزو که معنی میانی را می‌دهد و تراپی که به معنی درمان است. همانطور که اطلاع دارید پوست دارای سه بخش است که روی یکدیگر قرار گرفته و هدف از مزوتراپی مو تزریق مواد مورد نیاز مو به بخش میانی یعنی درم است.
در واقع در این روش برای جلوگیری از ریزش موها چه در مردان و چه در خانم‌ها فاکتورهای موثر رشد را فراهم کرده و با تزریق در بخش میانی پوست به رویش مجدد موها کمک می‌کند.

قبل از مزوتراپی مو

این روش در مقایسه با سایر روش‌های تحریک ریشه مو، تاثیر بیشتری دارد و درصد جوابدهی آن در افرادی که به دلایل متفاوتی دچار ریزش مو هستند بیشتر بوده است. مزوتراپی جزو روش‌های غیر تهاجمی است و حتی برای درمان طاسی حاصل از آلوپسی نیز مفید واقع می‌شود.

در مزوتراپی مو از چه موادی برای تزریق استفاده می‌شود؟

در مزوتراپی مو، مواد مورد نیاز موها را توسط آمپول‌هایی مخصوص به لایه میانی پوست تزریق می‌کنند که در بافت همبند، سلول‌های عصبی و جریان خون تاثیر گذاشته و باعث می‌شود عملکرد پوست و مو بهبود یابد. عمده مواد موثری که در این روش به پوست سر تزریق می‌شود شامل موارد زیر است:

 • انواع ویتامین‌ها: شامل ویتامین D ، بیوتین، B5  و C است که موها برای عملکرد روزانه خود به آنها نیازمند است.
 • ماینوکسیدیل: ماده‌ای است که به تنهایی برای درمان ریزش مو کافی است و در برخی روش‌های مزوتراپی از کوکتل‌ها آماده آن استفاده می‌شود.
 • آمینواسیدها: که ضروری‌ترین آنها برای مو شامل تائورین، متیونین و سیستین است.
 • مس و زینک: از ضعیف شدن ساختار مو جلوگیری می‌کند.
 • هورمون‌ها: شامل کلسی تونین و تیروکسین به همراه آنزیم‌هایی نظیر هیالورونیداز و کلاژناز موجب تحریک شدن مزودرم و در نهایت تقویت ریشه‌ موها می‌شود.
 • عصاره‌های گیاهی: مانند جینکوبیلوبا، رزماری، نخل اره‌ای و جینسینگ که برای خون رسانی بیشتر به فولیکول مو و ممانعت از تخریب هورمونی آن استفاده می‌شود.

انجام مزوتراپی مو برای چه کسانی لازم است؟

ریزش موها بر اثر عوامل مختلفی به وجود می‌آید. در صورتی که ریزش موهای شما یکی از موارد زیر باشد استفاده از مزوتراپی مو کاربردی است.

درمان ریزش مو با مزوتراپی

ریزش موها بر اثر آلوپسی آندروژنی

این نوع ریزش مو بر اثر اختلال در ترشح هورمون آندروژنی به وجود می‌آید. برای درمان آن نیز می‌توان از مزوتراپی مو به عنوان درمان مکمل و یا حتی به تنهایی استفاده کرد.

ریزش موها بر اثر آلوپسی آره‌آتا

این نوع ریز مو که معروف به ریزش موی سکه‌ای است در بسیاری از افراد به وجود می‌آید. روش‌های درمانی معمول سرعت کندی در بهبودی آن دارد ولی استفاده از این روش تاثیرات خوبی بر روی موها خواهد داشت.

شکننده و ضعیف بودن ساقه موها

با استفاده از این روش درمانی ساقه‌های شکننده و ضعیف نیز ترمیم می‌شود و ضخامت لازم را بدست می‌آورد.

تلوژن افلوویوم

موها از هنگامی که می‌روید تا زمان ریختن چرخه‌ای را طی می‌کنند مرحله روییدن را آناژن و ریزش را تلوژن می‌گویند. وقتی موها از مرحله تلوژن عبور کند (یعنی بریزد) و در مرحله آناژن موهای کمتری نسبت به موهای ریخته شده بروید دچار تلوژن افلوویوم می‌شوید. بارداری و استرس‌های مداوم می‌تواند موها را در این چرخه نگه دارد. با استفاده از مزوتراپی می‌توان موها را در مرحله آناژن تقویت کرد تا سرعت رشد آنها و همچنین ضخامت تارها افزایش یابد.

کاهش سرعت رشد موها

چنانچه احساس می‌کنید موهای شما رشد کندی دارد، می‌توانید از مزوتراپی برای درمان آن استفاده کنید.

مزایای روش مزوتراپی

 • مزوتراپی مو در مقایسه با سایر روش‌ها امن و بی خطر است.
 • ریختن مو‌ها به مقدار زیادی برطرف می‌شود.
 • محل تزریق روی پوست به سرعت ترمیم می‌شود.
 • درد بسیار کمی دارد.
 • نیازی به استفاده از داروی بی‌هوشی نیست.
 • رویش موها افزایش می‌یابد.
 • شوره سر کم می‌شود.
 • عملکرد غدد چربی نیز تنظیم می‌شود.
 • حجم مو افزایش می‌یابد و پرتر می‌شود.
 • عملیات خونرسانی و اکسیژن رسانی به موها افزایش پیدا می‌کند.
 • موجب کاهش یافتن عوارض جانبی داروها مثل حساسیت می‌شود.
 • دوره نقاهت طولانی ندارد و پس از انجام آن، شخص می‌تواند به روال عادی زندگی بازگردد.
 • موهای تازه روییده شده را تقویت می‌کند.

عوارض روش مزوتراپی مو

روش مزوتراپی مو عوارض پایدار و خطرناکی در فرد ایجاد نمی‌کند. ممکن است مدت کمی پس از تزریق عوارضی در فرد مشاهده شود که چندان جدی نیست و با گذشت چند ساعت از تزریق به اوج خود برسد. عمده علائمی که در افراد مشاهده شده عبارت است از:

 • احساس درد
 • کبودی
 • قرمزی
 • حالت تهوع
 • اسکار
 • حساسیت
 • تورم
 • برجسته شدن جای تزریق
 • خارش

چه کسانی نباید از مزوتراپی استفاده کنند؟

خانم‌های باردار شرایط مناسبی برای استفاده از مزوتراپی مو را نخواهند داشت. همچنین خانم‌هایی که سن آنها از 60 سال عبور کرده و مبتلا به طاسی آندروژنی هستند نیز این روش برای آنها سودمند نخواهد بود. آقایانی که به همین نوع طاسی مبتلا هستند و سن آنها نیز از 40 سال عبور کرده نیز همین حالت را دارد. ابتلا به برخی از بیماری‌ها نیز موجب می‌شود که افراد نتوانند از مزوتراپی استفاده کنند این بیماری‌ها شامل: ایدز، هموفیلی،دیابت، هپاتیت است.

مزوتراپی موی سر

اهمیت انتخاب بهترین دکتر مزوتراپی مو

هنگامی که تصمیم به انجام مزوتراپی مو گرفتید سعی کنید بهترین پزشک پوست مو و زیبایی را برای انجام این کار انتخاب نمایید. زیرا انتخاب بهترین پزشک قبل از انجام این روش می تواند عوارض جانبی این روش را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد. همچنین پزشک باید اطلاعات لازم و اقدامات لازم پیش از مزوتراپی را در اختیار بیمار قرار دهد برای مثال ممکن است پزشک از شما بخواهد برای یک هفته قبل از عمل از مصرف آسپرین و سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) خودداری کنید. این داروهای تسکین دهنده درد می توانند خطر خونریزی و کبودی در هنگام مزوتراپی یا بعد از آن را افزایش دهند.

درمان با مزوتراپی حدودا سی دقیقه طول می کشد. مزوتراپی مو یک دوره ۶-۸ جلسه ای  می باشد که هر دو هفته یک بار یا به همراه برخی درمان ها ۱ -۲ بار در سال توصیه می شود.

سوالات متداول در رابطه با مزوتراپی موی سر

{“@context”:”https://schema.org”,”@type”:”FAQPage”,”@id”:”https://drsarraf.com/%d9%85%d8%b2%d9%88%d8%aa%d8%b1%d8%a7%d9%be%db%8c-%d9%85%d9%88/”,”mainEntity”:[{“@type”:”Question”,”name”:”درمان ریزش مو با مزوتراپی مو چند شامل جلسه است ؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”روش مزوتراپی مو تا کنون روی افراد زیادی اجرا شده و در بیشتر از 90 درصد آنها بعد از گذشت 4 جلسه، توقف ریزش موها گزارش شده است. همچنین عموما پس از جلسه سوم درمان میزان چربی سر به مقدار زیادی کاهش پیدا می‌کند بنابراین نیاز به شستشوی مداوم ندارند. رشد مجددا موها بعد از گذشت سه ماه آغاز می‌شود. این روش در افراد با سن کمتر، تاثیرات بیشتری داشته است.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”هزینه مزوتراپی مو چقدر است ؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”هزینه مزوتراپی موی سربه عوامل مختلفی مانند تعداد جلسات مزوتراپی، میزان مواد تزریق‌شده، وسعت ناحیه تحت درمان و…بستگی دارد. طبیعی است که زمانی که تنها قسمت‌های محدودی از سر نیاز به تزریق داشته باشد، هزینه مزوتراپی کمتر از حالتی خواهد بود که ناحیه گسترده‌ای از سر دچار طاسی شده است.<br>هزینه مزوتراپی سر معمولا شامل هزینه مواد اولیه، دستمزد پزشک، امکانات و خدمات کلینیک و… است. بنابراین این مقدار ممکن است در کلینیک‌های مختلف و برای هر بیمار متفاوت می باشد.”}}]}

دکتر انوشیروان رضای صراف

دکترای حرفه ای پزشکی پوست و زیبایی
- بیش از دو دهه تجربه بین المللی
- متخصص clinical and anatomical pathology

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان کلیک کنید