مهم‌ترین مراقبت‌ها بعد از لیزر موهای زائد چیست؟

لیزر موهای زائد زیر بغل

لیزر موهای زائد یک روش پزشکی است که از یک پرتو متمرکز نور (لیزر) برای از بین بردن موهای زائد استفاده می‌کند. در طی لیزر موهای زائد، لیزر نوری از خود ساطع می‌کند که توسط رنگدانه (ملانین) موجود در مو جذب می‌شود. با تبدیل انرژی نور به گرما، کیسه‌های لوله‌ای شکل درون پوست (فولیکول‌های مو) که مو تولید می‌کنند، آسیب می‌بینند. این آسیب، رشد مو در آینده را مهار یا به تاخیر می‌اندازد. لیزر موهای زائد برای افرادی که پوست روشن و موهای تیره دارند، بسیار موثر است، اما می‌توان آن را با موفقیت برای انواع پوست استفاده کرد. با این حال برخی مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد وجود دارد که به نظر می‌رسد، اکثر مردم فراموش کرده‌اند یا از آن غفلت می‌کنند. بنابراین راهنمای مختصری را برای اطمینان از دریافت بهترین نتایج ممکن در زیر گردآوری کرده‌ایم.

لیزر موهای زائد

روشی غیرتهاجمی برای از بین بردن موهای زائد بدن است، به این معنی که نیازی به بریدگی در پوست شما ندارد. افراد ممکن است این درمان را در هر قسمتی از بدن خود دریافت کنند، اما رایج‌ترین مناطق عبارتند از: صورت، زیر بغل، ناحیه بیکینی، کمر و پاها. لیزر موهای زائد از فرآیندی به نام فتوترمولیز انتخابی استفاده می‌کند. گرمای لیزر سلول‌هایی را که رنگدانه زیادی دارند از بین می‌برد. مو گرما را به فولیکول‌های مو منتقل می‌کند و آنها را از بین می‌برد. بنابراین دیگر نمی‌توانند رشد کنند. فولیکول مو باید در مرحله آناژن یا رشد خود باشد تا این روش عمل کند.

مراقبت‌ های بعد از درمان و بین جلسات لیزر موهای زائد

 • برای کاهش درد، ناراحتی یا تحریک، کیسه یخ را روی ناحیه تحت درمان قرار دهید. یک کمپرس خنک می‌تواند به بستن منافذ کمک کند و تحریک را برای مدتی آرام کند.
 • ژل آلوئه‌ورا یا کرم‌های آرام‌بخش را به مدت سه روز بعد از درمان استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از اصطکاک در ناحیه تحت درمان به مدت 48 ساعت لباس‌های گشاد بپوشید و تا حد ممکن پارچه نخی را انتخاب کنید.
 • ناحیه تحت درمان را به مدت 48 ساعت تمیز و خشک نگه دارید.
 • آب زیاد بنوشید.
 • حداقل به مدت 2 هفته از ضد آفتاب SPF 50 همراه با زینک استفاده کنید.

مراقبت‌ های بعد از لیزر موهای زائد

پزشک دستورالعمل‌های خاصی را برای مراقبت از پوست بعد از لیزر درمانی به شما می‌دهد. به طور کلی برای کمک به بهبود پوست و جلوگیری از عوارض جانبی باید موارد زیر را انجام دهید.

 • حداقل تا دو هفته پس از درمان از قرار گرفتن پوست در معرض نور ماوراءبنفش (نور خورشید یا تخت آفتاب) یا خود برنزه شدن پوست خودداری کنید. این کار برای به حداقل رساندن تیرگی پوست (هیپرپیگمانتاسیون) است.

 • به مدت 7 روز از درمان‌های حرارتی مانند اسپا، اتاق بخار و سونا خودداری کنید.

 • به مدت 4 تا 5 روز از شستشوی بیش از حد یا اعمال فشار روی پوست خودداری کنید. این کار برای این است که به پوست درمان شده اجازه بهبودی داده و از هرگونه عفونت جلوگیری شود.

 • تا 72 ساعت پس از درمان از اصلاح ناحیه تحت درمان اجتناب کنید.

 • حداقل 48 ساعت ورزش نکنید. تعریق و تحرک زیاد می‌تواند باعث تحریک شود.

 • به مدت 48 ساعت از حمام آب گرم و دوش آب گرم خودداری کنید.

 • به مدت 48 ساعت از هر چیزی که حاوی کلر است مانند شنا کردن، اجتناب کنید.

 • حداقل به مدت 48 ساعت از آرایش روی ناحیه تحت درمان پرهیز کنید.

 • به مدت دو روز از محصولات معطر یا کرم‌های سفید کننده استفاده نکنید.

 • در صورت ایجاد تاول یا پوسته‌پوسته شدن، از خاراندن ناحیه درمان خودداری کنید. زیرا می‌تواند باعث ایجاد دلمه و در نهایت اسکار شود.

 • در تمام طول دوره درمان از اپیلاسیون، موچین و بند انداختن خودداری کنید.

کیسه کشیدن بعد از لیزر

کیسه کشیدن بعد از لیزر

ممکن است از 5 تا 30 روز پس از لیزر، ریزش مو رخ دهد. همچنین ممکن است به عنوان رشد موهای جدید ظاهر شود. این رشد موهای جدید نیست. بلکه موهای مرده راه خود را از فولیکول جدا می‌کنند. شما می‌توانید با یک حوله یا پارچه لایه‌بردار پوست خود را بشویید و به بیرون آمدن موها کمک کنید.

بیشتر بخوانید: نکات مهمی که درباره لیزر موهای زائد باید بدانیم

چند روز بعد از لیزر شیو کنیم؟

اگر هنوز بعد از لیزر موهای زائد با مو مواجه می‌شوید، طبیعی است. اگرچه موچین و اپیلاسیون ممنوع است، شما می‌توانید حدود یک هفته پس از لیزر، با دقت اصلاح کنید. ابتدا صبر کنید تا تورم، ناراحتی و تغییر رنگ از بین برود. هرگز پوست را اصلاح نکنید اگر:

 • ملتهب
 • قرمز یا بی‌رنگ
 • دردناک یا تحریک شده
چند روز بعد از لیزر شیو کنیم؟

عوارض جانبی لیزر موهای زائد

شایع‌ترین عوارض جانبی جزئی هستند و یک تا سه روز طول می‌کشد. این عوارض جانبی عبارتند از: درد و ناراحتی، تورم و قرمزی. سایر عوارض جانبی زمانی که لیزر توسط دکتر مو و پوست یا تحت نظارت مستقیم او انجام شود، نادر است. با این حال، سایر عوارض احتمالی عبارتند از:

 • تاول زدن
 • عفونت‌ها
 • جای زخم
 • شیوع هرپس سیمپلکس (زخم سرد)
 • روشن یا تیره شدن پوست

پیروی از دستورالعمل‌های دکتر پوست بسیار مهم است. پیروی از مراقبت‌های لازم بعد از لیزر موهای زائد، خطر عوارض جانبی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

سوالات متداول در مورد لیزر موهای زائد

{“@context”:”https://schema.org”,”@type”:”FAQPage”,”@id”:”https://drsarraf.com/%d9%85%d8%b1%d8%a7%d9%82%d8%a8%d8%aa-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a8%d8%b9%d8%af-%d8%a7%d8%b2-%d9%84%db%8c%d8%b2%d8%b1-%d9%85%d9%88%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b2%d8%a7%d8%a6%d8%af/”,”mainEntity”:[{“@type”:”Question”,”name”:”آیا لیزر موهای زائد ضرر دارد؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”خیر. برای اکثر افراد لیزر موهای زائد ضرری ندارد.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”آیا لیزر موهای زائد روی تمام رنگ‌های پوست‌ انجام می‌شود؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”به لطف پیشرفت‌های فناوری لیزر، لیزر موهای زائد اکنون می‌تواند روی تمام رنگ‌های پوست کار کند.، در حالی که قبلا فقط موهای تیره را از روی پوست روشن از بین می‌برد. با همه این‌ها، لیزر ممکن است برای کسایی که موهای بلوند خاکستری یا خیلی روشن دارند، موثر نباشد.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”آیا لیزر موهای زائد ایمن و بی‌خطر است؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”بله، سازمان غذا و داروی ایالت متحده در سال 1997 آن را به عنوان روشی ایمن برای رفع موهای زائد تایید کرد. با این حال لیزر موهای زائد زمانی بی‌خطر است که یک دکتر پوست، مو و لیزر باتجربه آن را انجام دهد.”}},{“@type”:”Question”,”name”:” هزینه لیزر موهای زائد چقدر است؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”باتوجه به ناحیه‌ای که می‌خواهید لیزر کنید و تعداد جلساتی که نیاز دارید، هزینه لیزر متفاوت خواهد بود. هرچه ناحیه درمان وسیع‌تر باشد، زمان بیشتری برای انجام لیزر نیاز است.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”در صورت رعایت نکردن مراقبت‌های لازم بعد از لیزر چه اتفاقی می‌افتد؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”پوست ممکن است خشک و تحریک شود، فولیکول‌های مو می‌توانند آسیب ببینند، خطر عفونت افزایش می‌یابد، نتایج لیزر موهای زائد ممکن است به اندازه کافی موثر نباشد.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”چه مدت زمان طول می‌‌کشد که نتیجه لیزر دیده شود؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”اکثر افراد پس از هر جلسه درمانی متوجه نتایج قابل توجهی می‌شوند، اگرچه نتایج نهایی تا زمانی که تمام جلسات توصیه شده خود را کامل نکنید، ظاهر نمی‌شود. در طول دوره درمان متوجه خواهید شد که نیاز به تراشیدن و اپیلاسیون ناحیه‌های درمان شده به تدریج کاهش می‌یابد تا زمانی که دیگر نیازی به تکیه بر این روش‌های سنتی حذف موهای زائد نداشته باشید.”}}]}

دکتر انوشیروان رضای صراف

دکترای حرفه ای پزشکی پوست و زیبایی
- بیش از دو دهه تجربه بین المللی
- متخصص clinical and anatomical pathology

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان کلیک کنید