10 نکته مهم که پس از تزریق بوتاکس باید رعایت کنید!

صفحه اصلی / تزریق فیلر و بوتاکس / 10 نکته مهم که پس از تزریق بوتاکس باید رعایت کنید!
۶ دقیقه
مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

10 نکته مهم که پس از تزریق بوتاکس باید رعایت کنید!

آنچه می خوانید...

تزریق بوتاکس یکی از پر طرفدارترین روش‌های زیبایی، جوانسازی پوست، کاهش تعریق و درمان برخی از بیماری‌ها همچون میگرن، واژینیسموس و …است. برای گرفتن یک نتیجه عالی و مطلوب بعد از دریافت بوتاکس، رعایت یکسری نکات الزامی می باشد. توصیه می کنیم پیش از تزریق بوتاکس در رابطه با مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس و عوارض احتمالی آن با پزشک خود مشورت نمایید.

البته تنها رعایت نکات مراقبتی بر طبیعی بودن نتایج حاصل تاثیر گذار نیست بلکه انجام صحیح این تکنیک نیز توسط پزشک پوست و مو، بر نتیجه‌ این متد تاثیر می‌گذارد. در صورتی که شما پزشک باتجربه‌ای را انتخاب نکرده باشید ممکن است نتواند به خوبی از عهده این روش بربیاید و در این صورت شما نتیجه دلخواهتان را به دست نخواهید آورد.

 

بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک داروی زیبایی تزریقی است که به طور موقت عضلات صورت و یا ناحیه تزریق شده را فلج می کند. این دارو از یک onobotulinumtoxin A، نوروتوکسین تولید شده توسط باکتری به نام Clostridium botulinum تولید می گردد. تزریق بوتاکس در اکثر موارد بی خطر در نظر گرفته می شود. در این تزریق از مقدار رقیق شده سم برای جلوگیری از انقباض عضلات استفاده می شود که به نرم شدن و شل شدن چین و چروک کمک می کند.

10 مراقبت مهم بعد از تزریق بوتاکس

  1. استفاده از کمپرس یخ

برخی از افراد پس از تزریق بوتاکس مقداری تورم و ناراحتی را درمحل های تزریق تجربه می کنند که می توانند با استفاده از کمپرس سرد ناراحتی و تورم را به حداقل برسانند. با این حال، روی کمپرس سرد فشار وارد نکنی وآن را به آرامی روی تورم قرار دهید. کبودی و تورم خفیف در نزدیکی محل های تزریق معمولاً از عوارض جانبی تزریق بوتاکس گزارش شده است که در عرض 48 ساعت پس از درمان کاهش می یابد.

  1. صورت خود را ورزش دهید.

حدود یک ساعت پس از تزریق بوتاکس، عضلات صورت خود را با اخم کردن، چروک کردن، لبخند زدن و بالا بردن ابروها به مدت 30 ثانیه تمرین دهید. این تمرینات را چندین بار در طول روز تکرار کنید تا محلول بوتاکس به عضلات مورد نظر نفوذ کند. با این حال، توجه داشته باشید که برای به دست آوردن همان نتایج عالی از بوتاکس، لازم نیست صورت خود را ورزش دهید. حرکت دادن عضلات صورت و انجام تمرینات توصیه شده صورت ممکن است به سادگی ظاهر چین و چروک و خطوط ریز را تا حدود 1 روز تسریع کند.

  1. تا چند روز پس از تزریق ورزش های سنگین نکنید.

فعالیت شدید ضربان قلب و جریان خون را افزایش می دهد. در حالی که پیاده روی آرام پس از تزریق بوتاکس خوب است. ورزش های سنگین ممکن است به طور ناخواسته بوتاکس را به نواحی دیگر سرایت دهد که می تواند اثربخشی بوتاکس را کاهش داده و عوارض جانبی ناخواسته ای ایجاد کند. ورزش شدید پس از درمان نیز می تواند خطر تورم و کبودی اطراف نواحی درمان را افزایش دهد.

  1. از لوازم آرایشی استفاده نکنید.

استفاده از کرم پودر مایع، رژگونه، پودر صورت، سایه چشم و حتی مداد ابرو می تواند پوست را به اندازه ای تحریک کند که باعث پخش شدن بوتاکس در نواحی ناخواسته شود. افرادی که به دلایل پزشکی تزریق بوتاکس می کنند نیز باید از فشار دادن بر روی محل های تزریق و پوست اطراف محل های تزریق خودداری کنند. استفاده از لوازم آرایشی در روز بعداز تزریق مجاز است.

  1. به مدت 4 ساعت دراز کشیدن یا خم شدن به جلو ممنوع است.

دراز کشیدن یا خم شدن به مدت بیش از چند دقیقه پس از درمان بوتاکس ممکن است محلول بوتاکس را از محل مورد نظر خود پراکنده کند. اگر شما فردی هستید که به راحتی کبود می‌شوید، نشستن عمودی نیز می‌تواند با جلوگیری از افزایش جریان خون در صورت به کاهش کبودی کمک کند.

مراقبت-های-بعد-از-بوتاکس
  1. خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس

شب اول پس از درمان بوتاکس، تا حد امکان به پشت بخوابید تا فشار روی عضلات صورت به حداقل برسد. البته، اگر هدف از تزریقات شما برای کاهش چین و چروک پیشانی یا شیار ابرو باشد، دیگر نگران فشار صورت خود به بالش نخواهید بود. با این حال، تزریق بوتاکس برای درمان چروک پنجه کلاغی معمولاً در نزدیکی یا کنار صورت انجام می شود. اگر تمایل دارید به پهلو بخوابید، سعی کنید بالش هایی را در کنار بدن خود قرار دهید تا از چرخش شما در هنگام خواب جلوگیری شود.

  1. قبل و یا بعد از بوتاکس از مصرف مشروبات الکی بپرهیزید.

آبجو، شراب و مشروبات الکلی سفت حاوی اتانول هستند، ماده ای که رگ های خونی را گشاد می کند و فشار خون را افزایش می دهد. هنگامی که رگ های خونی منبسط می شوند، این اجازه می دهد تا خون بیشتری به سرعت در سراسر بدن شما جریان یابد. افزایش جریان خون به معنای بدتر شدن احتمال تورم و کبودی در محل‌های تزریق و اطراف آن است.

  1. دیگر درمان های پوستی را به تعویق بیندازید

حداقل 24 تا 48 ساعت قبل از انجام فیشال، میکرودرم ابریژن، لیزر درمانی پوست و ماساژ صبر کنید. این به بوتاکس زمان می دهد تا جادوی خود را بر روی عضلات مسئول چین و چروک اعمال کند.

  1. در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید

تا پایان روز پس از تزریق بوتاکس از قرار گرفتن کامل در معرض نور خورشید خودداری کنید. هر نوع گرمایی (از جمله دوش آب گرم) فشار خون شما را افزایش می دهد و باعث کبودی می شود. در صورت امکان از قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدت یک تا دو روز خودداری کنید.

همچنین حداقل 24 ساعت از سونا، سونا و جکوزی دوری کنید.

  1. استفاده از مسکن و دارو

اکثر افراد پس از تزریق بوتاکس نیازی به مصرف مسکن مانند استامینوفن یا ایبوپروفن ندارند زیرا هر گونه ناراحتی تقریباً همیشه حداقل و موقتی است. اما ممکن است سردرد در برخی افراد به دنبال درمان بوتاکس ظاهر شود، در این صورت می توان از استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کرد. با این حال، اگر از داروهای رقیق کننده خون نسخه ای مانند وارفارین استفاده می کنید، تا زمانی که با پزشک خود صحبت نکرده اید، مصرف آن را قطع نکنید.

در این مقاله قصد داشتیم تا شما را با نکات مهم مراقبت بعد از بوتاکس آشنا کنیم. مطمئنا با رعایت موارد ذکر شده پس از تزریق بوتاکس مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد.


5/5 - (1 امتیاز)

دکتر انوشیروان رضای صراف

دکترای حرفه ای پزشکی پوست و زیبایی
- بیش از دو دهه تجربه بین المللی
- متخصص clinical and anatomical pathology از آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.