مراقبت بعد از بوتاکس

مراقبت بعد از بوتاکس

تزریق بوتاکس روشی موقت برای از بین بردن خطوط چهره و چین و چروک‌های صورت است. جوانسازی صورت از اهداف اصلی تزریق بوتاکس است. تزریق بوتاکس مزایای درمانی هم دارد. از تزریق بوتاکس برای از بین بردن اسپاسم و گرفتگی عضلانی در ناحیه گردن، کنترل تعریق شدید، کنترل دردهای میگرنی و درمان تنبلی چشم استفاده می‌شود.تزریق بوتاکس روشی موقت برای از بین بردن خطوط چهره و چین و چروک‌های صورت است.

مراقبت بعد از بوتاکس

جوانسازی صورت از اهداف اصلی تزریق بوتاکس است. تزریق بوتاکس مزایای درمانی هم دارد. از تزریق بوتاکس برای از بین بردن اسپاسم و گرفتگی عضلانی در ناحیه گردن، کنترل تعریق شدید، کنترل دردهای میگرنی و درمان تنبلی چشم استفاده می‌شود.در این مقاله به توصیه ها و مراقبت بعد از بوتاکس خواهیم پرداخت.

در تزریقات بوتاکسی از سمی به نام اونوبوتولونیموم آ برای فلج موقت عضلانی استفاده می‌شود. این سم موجب عدم توانایی برای تحرک در عضله هدف می‌شود. این سم از فعالیت باکتری بوتولیسم تولید می‌شود. باکتری بوتولیسم نوعی میکروب است که موجب مسمومیت غذایی می‌شود.امروزه علاوه بر بوتاکس، داروهای دیگری هم با استفاده از سم تولید شده توسط باکتری بوتولیسم  تهیه می‌شوند.

دلایل انجام بوتاکس

مراقبت بعد از بوتاکس

تزریق بوتاکس موجب اختلال در انتقال سیگنال‌های خاص عصبی می‌شود. اکثر این سیگنال‌ها در تحرکات عضلانی تاثیرگذارند. هدف اصلی انجام این تزریقات ریلکس شدن موقتی عضلات صورت است که موجب از بین رفتن چین و چروک‌ها و جوانسازی صورت می‌شود. جوانسازی صورت توسط بوتاکس با کم عمق شدن خطوط اصلی چهره ممکن می‌شود. خطوط پیشانی و دور چشم به مرور زمان در چهره ظاهر می‌شوند، استفاده از بوتاکس موجب از بین رفتن آن‌ها و جوانسازی صورت می‌شود.

استفاده درمانی از بوتاکس:

 • گرفتگی در ناحیه گردن موجب درد در این ناحیه و احساس ناراحتی حین چرخاندن سر می‌شود. با استفاده از بوتاکس می‌توان این مورد را بهبود بخشید.
 • تنبلی چشم به شکل عمومی در اثر عدم هماهنگی بین عضلات اطراف دو چشم اتفاق می‌افتد. بوتاکس به این مورد کمک می‌کند.
 • انقباض و گرفتگی عضلانی با بوتاکس قابل درمان است.
 • تزریق بوتاکس موجب کنترل تعریق در ناحیه زیر بغل و سایر نواحی مانند کف دست می شود. این نوع درمان زمانی تجویز می‌شود که تعریق بیش از اندازه باشد و در شرایطی که عواملی مثل گرما وجود ندارد شاهد تعریق شدید باشیم.
 • میگرن مزمن با بوتاکس قابل درمان و بهبود است.
 • مشکلات کنترل ادرار و بی‌اختیاری ادراری با تزریق بوتاکس کنترل می‌شوند.
 • جوانسازی صورت با استفاده از بوتاکس با شل شدن و ریلکسی عضلات صورت.

مراقبت بعد از بوتاکس

اکثر مراجعات برای استفاده از بوتاکس اهداف زیبایی را دنبال می‌کنند و هدف جوانسازی صورت است. بعد از انجام تزریقات بوتاکس موارد زیر را رعایت کنید:

 • 6 تا 8 ساعت بعد از تزریق کردن بوتاکس از ماساژ دادن و فشار آوردن به ناحیه تحت درمان خودداری کنید. این کار ممکن است موجب انتقال بوتاکس تزریق شده به نواحی مجاور شود و در نواحی که نمی‌خواهیم فلج عضلانی اتفاق بی‌افتد.
 • تا 6 ساعت بعد از تزریق دراز نکشید. تا حد ممکن از خم شدن، دوش گرفتن و آشپزی در مجاورت گرما خودداری کنید.
 • سعی کنید حداقل تا 6 ساعت بعد از تزریق بوتاکس سر و گردنتان را صاف نگه داردید.
 • از انجام یوگا، فعالیت‌های ورزشی و قرار گرفتن در مجاورت گرما و تابش شدید آفتاب خودداری کنید. در صورت انجام ممکن است شاهد قرمزی، تاول و خارش در ناحیه تزریق باشید.
 • تا 1 روز بعد از تزریق از نوشیدنی‌های الکلی استفاده نکنید. این‌کار ممکن است موجب قرمزی، تاول زدن و خارش در ناحیه تزریق شود.
 • از انجام فیشال و استفاده از سونا تا 24 ساعت اجتناب کنید. فیشال و سونا گرفتن موجب افزایش فشار خون شده و می‌تواند کبودی ایجاد کند.
 • سعی کنید عضله‌ای که تزریق اطراف آن انجام شده را ورزش دهید. این کار را تقریبا تا 2 ساعت بعد از انجام تزریق انجام دهید. مثلا اگر تزریق در نواحی پیشانی و ابرو جهت جوانسازی صورت انجام شده، اخم کنید و سعی کنید ابروهایتان را بالا ببرید. انجام این کار و ورزش دادن عضله کمک می‌کند ماده موثره بوتاکس به عضله مورد نظر برسد. هرچند انجام ندادن اینگونه ورزش‌های عضلانی تاثیر منفی بر تزریقات بوتاکس شما نخواهد داشت.
 • بعد از تزریق بوتاکس سردرد طبیعی است. اگر بعد از انجام بوتاکس سردرد داشتید پیشنهاد می‌کنیم از داروهای دارای آسپیرین استفاده نکنید. از داروهای آرام‌بخش بدون آسپیرین استفاده کنید و از کمپرس سرد کمک بگیرید. اگر سر دردتان ادامه پیدا کرد یا آزار دهنده شد با پزشکتان مشورت کنید.
 • به مدت دو هفته بعد از تزریق بوتاکس، ادویل، ویتامین ای، زنجبیل، جنسینگ و سیر نخورید. استفاده از این مواد غذایی موجب تورم و کبودی می‌شود. البته دوش گرفتن و انجام فعالیت‌های روزانه بلامانع است.
 • همه علائم و آثار به جا مانده از تزریقات باید طی چند ساعت از بین بروند. اگربدن شما برای انتشار کبودی مستعد باشد شاید شاهد افزایش کبودی‌ها و ایجاد کبودی‌های جدید طی یک هفته بعد از تزریق بوتاکس باشید. ممکن است مقداری درد، تورم، خارش و قرمزی در ناحیه تزریق اتفاق بی‌افتد. قرمزی 1 تا 2 روز بعد از تزریق بهبود پیدا می‌کند. استفاده از کمپرس سرد و یخ و مصرف آستامینوفن موجب کاهش تورم می‌شود.
 • دیدن نتیجه تزریق ممکن است تا 14 روز زمان ببرد. اکثر افرادی که بوتاکس می‌کنند 3 تا 5 روز بعد از انجام تزریق شاهد تغییرات هستند. اما بعد از 14 روز نتیجه کامل می‌شود و شاهد جوانسازی صورت خواهید بود.
 • بوتاکس یک داروی موقتی است. در اکثر افراد تاثیرات بوتاکس تا 6 ماه ماندگاری دارد. بعد از گذشت 2 تا 3 ماه از تزریق ممکن است خطوط عمیق مجددا در سطح چهره نمایان شوند و آثار جوانسازی صورت به مرور کاهش پیدا کند. انجام بوتاکس به صورت متوالی و پشت سر هم موجب ماندگارتر شدن اثرات آن می‌شود.
 •  پیشنهاد می شود تا 12 ساعت بعد از تزریق آرایش نکنید.
 • از کمپرس سرد استفاده کنید. تا دو روز بعد از تزریق روزانه 2 تا 3 بار کمپرس سرد روی نواحی تزریق قرار دهید. به این صورت که 10 دقیقه کمپرس سرد را روی پوست قرار دهید و 10 دقیقه آن را بردارید.

کلام آخر

یکی از اهداف اصلی انسان امروزی خنثی کردن آثار گذر زمان است. جلوگیری از علائم پیری،‌جوانسازی صورت و به طور کلی جوان ماندن از اهداف اصلی علم پزشکی است. استفاده از بوتاکس هم پیشگیرانه است و هم درمانی. قبل از وقوع چین و چروک پوستی با استفاده از بوتاکس می‌توان تا حدود زیادی از بروز آن‌ها جلوگیری کرد و حتی اگر روی چهره چین و چروک ظاهر شده باشند هم با استفاده از بوتاکس مقدار قابل توجهی از آن‌ها بهبود پیدا می‌کنند.

دکتر انوشیروان رضای صراف

دکترای حرفه ای پزشکی پوست و زیبایی
- بیش از دو دهه تجربه بین المللی
- متخصص clinical and anatomical pathology

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان کلیک کنید