لیزر بیکینی شامل کجا است؟

لیزر بیکینی شامل کجا است؟

راه‌های متنوعی برای از بین بردن مو‌های زائد بدن وجود دارد، هر کدام از این راه‌ها مزایا و معایب به خصوصی دارند. روش‌های اصلاح موقتی موی بدن عموما بدون درد و کم هزینه هستند،‌اما نیاز به انجام مکرر دارند و احتمالا سطح پوست را زبر و حساس می‌کنند. لیزر مو‌های زائد موجب از بین رفتن دائمی مو‌های ناخواسته بدن می‌شود. دستگاه‌ها و تکنولوژی‌های متنوعی برای لیزر مو‌های زائد وجود دارد که بهترین روش با توجه به رنگ پوست و مو‌هایتان توسط پزشک متخصص به شما معرفی می‌شود.لیزر بیکینی شامل کجا است؟سوالی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

نحوه عملکرد لیزر مو‌های زائد

در استفاده از تکنولوژی لیزر جهت از بین بردن مو‌های زائد، اشعه‌های نوری به فولیکول مو تابانده می‌شوند. با این تابش اشعه، فولیکول‌ها آسیب می‌بینند و این امر موجب اختلال در عملکرد فولیکول‌ها می‌شود. با مختل شدن عملکرد فولیکول مو، رشد مو‌ها متوقف خواهد شد. مو‌ها سرعت رشد متنوعی دارند، از این رو برای دیدن نتیجه صد درصدی و از بین رفتن همه مو‌های زائد باید جلسات لیزر چند‌بار تکرار شوند.

چرخه رشد مو‌ها شامل سه مرحله است، و لیزر مو‌های زائد تنها زمانی تاثیرگذار خواهد بود که مو‌ها در مرحله رشد فعال قرار داشته باشند. تکرار جلسات لیزر با فاصله چند هفته‌ای موجب آسیب رسیدن به همه‌ی مو‌های زائد در مرحله رشد فعالشان خواهد شد.

لیزر کردن مو‌های زائد تقریبا برای همه افراد موثر است، هر چند افرادی که پوست روشن و مو‌های تیره دارند بهترین نتیجه را خواهند دید.

آیا لیزر دردناک است؟

انجام لیزر برای از بین بردن مو‌های زائد درد شدیدی به همراه ندارد. عموم افراد حین جلسه لیزر درمانی حس ناراحتی کمی دارند. حالت سوزن سوزن شدن سطح پوست با تاباندن اشعه در پوست احساس می‌شود. گاها افرادی که تحت درمان با لیزر قرار می‌گیرند درد آن را با کنده شدن چسب از سطح پوست مقایسه می‌کنند.

لیزر بیکینی شامل کجا است؟

بعضی افراد از کرم‌های بی‌حس کننده موضعی قبل از انجام دادن لیزر جهت کاهش درد آن استفاده می‌کنند.هرچند استفاده از این پماد‌ها برای انجام لیزر پیشنهاد نمی‌شود.

قبل از شروع جلسه لیزر، اپراتور با استفاده از تکنیک‌های خنک کننده، موجب سر شدن پوست و کاهش احساس درد می‌شود.

آمادگی قبل از لیزر بیکینی

قبل از هرکاری باید وقت مشاوره با پزشک را ترتیب دهید، بعد از ویزیت توسط متخصص پوست بهترین روش لیزر که برایتان مناسب و کارآمد باشد به شما معرفی می‌شود.

طی این جلسه مشاوره، پزشک تعداد جلسات مورد نیاز را تجویز می‌کند. همچنین روش انجام لیزر، مراحل آن و مراقبت‌های لازم قبل و بعد از انجام لیزر را برای شما توضیح خواهد داد.

برای دیدن بهترین نتیجه و جلوگیری از عوارض جانبی ناخواسته توصیه‌های پزشک و اپراتور لیزر را جدی بگیرید و مو به مو اجرا کنید.

      قبل از شروع جلسات لیزر:

 • مو‌های بدنتان را نکنید. از وکس کردن، اپیلاسیون و استفاده از اپی لیدی خودداری کنید.
 • آفتاب نگیرید تا ملانین پوستتان در حالت طبیعی خود باشد.
 • چند روز قبل از انجام لیزر استفاده از داروهایی مانند مسکن‌ها و رقیق کننده‌های خون توصیه نمی‌شود.
 • روز قبل از مراجعه به کلینیک جهت انجام لیزر، مو‌های زائد بدن را با تیغ اصلاح کنید.

لیزر بیکینی و لیزر برزیلی

 این دو مدل لیزر از نظر مکانی که تحت درمان با لیزر قرار می گیرد متفاوتند. هر دو لیزر بیکینی و برزیلی مو‌های زائد را از بین می برند. بعد از انجام لیزر برای از بین بردن مو‌های زائد، شاهد ریختن مو‌های بدنتان خواهید بود. مو‌هایی می‌ریزند که به فولیکولشان آسیب وارد شده باشد؛ در نتیجه احتمال رشد مجدد مو‌هایی که ریختند بسیار کم است. برای حفظ این نتیجه بهتر است جلسات لیزر مو‌های زائد  تکرار شوند.

برای شروع فاصله جلسات لیزر کوتاه است، به مرور بعد از چند جلسه لیزر کردن مو‌های زائد، مو‌ها از بین می‌روند و فاصله جلسات بیشتر می‌شود. بعضی افراد بعد از اتمام جلسات لیزر تا چند سال شاهد رشد مجدد مو‌های زائد بدن نیستند، اما افراد دیگری ممکن است بعد از گذشت چند ماه رویش مو‌های بدن را داشته باشند. بهترین راه برای ماندگار شدن نتیجه لیزر مو‌های زائد، انجام جلسات یادآور به صورت سالانه است.

لیزر بیکینی

از بین بردن مو‌های زائد ناحیه تناسلی دردسر زیادی به همراه دارد، استفاده از تیغ و مو‌بر‌ها موجب ایجاد سوزش و خارش در پوست این ناحیه می‌شوند. استفاده از وکس دردناک است و همه‌ی این راه‌ها موقتی هستند. لیزر بیکینی جهت از بین بردن دائمی  مو‌های زائد کشاله ران، ناحیه تناسلی و زیر شکم انجام می‌شود.

لیزر برزیلی

برخی افراد از داشتن مو‌های زائد عمومی در سطح بدن خود ناراضی هستند و می‌خواهند از شر آن‌ها رها شوند. لیزر برزیلی مدلی از لیزر مو‌های زائد است که طی انجام آن مو‌های زائد کل بدن از بین می‌روند. لیزر برزیلی برای اعضای مختلف بدن مانند دست‌ها، پاها، زیر بغل، ناحیه تناسلی، باسن، شکم و حتی صورت انجام می‌شود. تنها نقاطی که ممنوعیت انجام لیزر برای آن‌ها وجود دارد، نواحی اطراف چشم و پلک‌ها هستند.

مراقبت‌های بعد از انجام لیزر

بدن افراد مختلف بعد از انجام لیزر واکنش‌های متفاوتی از خود نشان می‌دهند، اکثر افراد علائم جزئی مانند سوزش و تورم را گزارش می‌کنند که بعد از چند ساعت از بین می روند. علائمی مانند قرمزی، تورم، سوزش و خارش پوست در ساعات اولیه بعد از انجام لیزر معمول هستند. استفاده از پماد‌‌های آنتی‌بیوتیک و سوختگی بعد از انجام لیزر موجب کاهش التهاب و جلوگیری از عفونت پوست می‌شود.

برای کاهش علائم و عوارض لیزر بهتر است مراقبت از پوست با دقت انجام شود. در صورتیکه به پوست رسیدگی نشود ممکن است عوارضی مانند تاول و زخم شدن پوست را شاهد باشیم.

مراقبت‌های لازم بعد از انجام لیزر:

 • آفتاب نگیرید.
 • سولاریوم انجام ندهید.
 • تا چند روز از پوشیدن لباس‌های چسبان اجتناب کنید.
 • تا چند روز استخر نروید، داخل آب گرم قرار نگیرید، سونا نروید و از فعالیت‌هایی که موجب تحریک تعریق می‌شوند دوری کنید.
 • لایه برداری عمیق و سنگین انجام ندهید.

کلام آخر

اگر به انجام لیزر برای از بین رفتن مو‌های زائد بدنتان علاقمند شدید،‌ مراحل اصلی فراموش نشوند:

 •  توسط پزشک متخصص پوست ویزیت شوید، تا بهترین روش لیزر درمانی برای شما انتخاب شود.
 • برای رسیدن به بهترین نتیجه از جلسه درمانی آماده سازی پوست قبل از انجام لیزر به شکل دقیق انجام شود.
 • برای کاهش عوارض جانبی و داشتن پوست سالم، مراقبت‌های پوستی بعد از لیزر به دقت دنبال شوند.

دکتر انوشیروان رضای صراف

دکترای حرفه ای پزشکی پوست و زیبایی
- بیش از دو دهه تجربه بین المللی
- متخصص clinical and anatomical pathology

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان کلیک کنید