رفع تیرگی واژن با لیزر

رفع تیرگی واژن با لیزر

با افزایش سن، پوست ناحیه واژن هم مانند پوست سایر نواحی بدن دستخوش تغییراتی می‌شود. این تغییرات در ناحیه تناسلی به صورت تیره شدن پوست ناحیه واژن و بروز نقاط و بافت خاصی روی آن دیده می‌شود. یکی از عوامل موثر در این تغییرات، انجام اقداماتی در جهت از بین بردن مو‌های زائد ناحیه واژینال است. تراشیدن مو‌ها با تیغ یا کندن آن‌ها با وکس یا موم موجب رنگ گرفتن تدریجی پوست ناحیه تناسلی خواهد شد.

تحمیل این فشار‌ها بر پوست منطقه واژن موجب چند رنگ شدن آن و افت کیفیت بافت پوست در آن منطقه می‌شود. بسیاری از خانم‌هایی که شاهد تیرگی پوست ناحیه واژن هستند به دنبال راه حلی ایمن و راحت برای رفع تیرگی واژن هستند. بسیاری از مراکز و کلینیک‌های زیبایی با استفاده از دستگاه لیزر خدماتی جهت رفع تیرگی واژن ارائه می‌دهند. رفع تیرگی واژن و بهبود کیفیت پوست ناحیه تناسلی و نرم شدن آن از مزایای انجام این روش درمانی است.

برطرف کردن و رفع تیرگی واژن با لیزر

آماده سازی

برای آماده‌سازی جهت انجام لیزر درمانی راه‌های متنوعی وجود دارد. یکی از این روش‌ها روشن کردن پوست ناحیه واژن با استفاده از محصولات شیمیایی است. هرچند استفاده از کرم‌ها و محصولات شیمیایی قدرت لازم برای رفع کامل تیرگی‌ها را ندارند اما موجب می‌شوند پوست این ناحیه در شرایط مناسب‌تری جهت لیزر درمانی قرار بگیرد.

با استفاده از روشن کننده‌های شیمایی پوست مانند هیدروکوئینون؛ آماده سازی پوست واژن برای لیزر رفع تیرگی انجام خواهد شد. استفاده دو هفته‌ای از این محصول موجب کم شدن فعالیت رنگدانه‌های سلولی می‌شود که موجب غیرفعال شدن فعالیت پوست جهت تیره‌تر شدن آن در ناحیه واژن می‌شود.

در واقع ما با استفاده از این کرم شیمیایی موجب می‌شویم که فعالیت تولید رنگ در پوست ناحیه واژن متوقف شود که این امر موجب بهبود تاثیرگذاری لیزر درمانی خواهد شد.بهتر است دو روز قبل از مراجعه به پزشک جهت انجام درمان لیزری، استفاده از کرم روشن کننده را متوقف کنید و کمی به پوست ناحیه تحت درمان استراحت دهید.

فاز درمانی

برای از بین بردن تیرگی در ناحیه واژن از روش‌های لیزری متنوع و ترکیبی استفاده می‌شود. استفاده از لیزر نانو‌سکند و ای آر یگ به طور هم‌زمان به از بین رفتن رنگدانه‌ها در ناحیه تناسلی و ریشه مو‌ها کمک می‌کند. با مراجعه به پزشک متخصص، تحت نظر ایشان روش دقیق و مناسب لیزر درمانی برای از بین بردن تیرگی ناحیه واژن برای شما انتخاب شده و به طور کامل برایتان شرح داده می‌شود.

  • لیزر اسپکترا

در استفاده از لیزر‌های نانو‌سکند با تاباندن امواج کوتاه به سلول‌های رنگدانه‌دار هدف، موجب تخریب بافت سلولی در پوست می‌شود. این تخریب پوستی بعد از گذشت چند روز بهبود پیدا می‌کند.

  • لیزر فوتونی

در استفاده از لیزر فوتونی Er: Yag  سلول‌های آب به عنوان عامل رنگ‌بر برانگیخته می‌شوند. در این پروسه که بدون تحمیل گرمای زیاد به پوست انجام می‌شود روند ترمیم پوست آسان‌تر خواهد بود.به طور کلی با درمان لیزری برای برطرف کردن تیرگی واژینال، پوست این ناحیه صورتی رنگ شده و نرم و لطیف می‌شود.رفع تیرگی واژن در صورتیکه تحت نظر پزشک متخصص و با استفاده از دستگاه‌های استاندارد و به روز انجام شود روشی ایمن است و به راحتی نتیجه مورد نظر را رقم خواهد زد.

برطرف کردن تیرگی واژینال به وسیله لیزر موجب از بین رفتن دائمی رنگ تیره از پوست این ناحیه خواهد شد.ممکن است رفع تیرگی واژن به طور کامل طی یک جلسه درمانی امکان‌پذیر نبوده و این جلسات تا سه بار تکرار شوند تا پوست ناحیه واژن به طور کامل روشن شود.هر جلسه لیزر جهت برطرف کردن تیرگی واژینال احتمالا بین 10 تا 15 دقیقه زمان لازم دارد.

لیزر فاتونی

با لیزر درمانی جهت رفع تیرگی واژن، لایه‌ای از پوست که حاوی ملانین است از سطح پوست ناحیه واژن اصطلاحا تراشیده می‌شود که به سبب آن رنگ نامطلوب این ناحیه از بین می رود.قبل از انجام لیزر درمانی حتما جلسه مشاوره انجام می‌شود و طی لیزر درمانی از کرم‌های بی‌حس کننده موضعی مانند لیدوکائین جهت کاهش درد استفاده می‌شود.

مراقبت بعد از درمان

بعد از لیزر درمانی شما قادر به انجام فعالیت‌های روزمره خود خواهید بود. اما با توجه به حساس بودن ناحیه واژن، مراقبت بعد از برطرف کردن تیرگی واژینال اهمیت ویژه‌ای دارد. تمیز نگه داشتن ناحیه بسیار مهم است و نیازمند مراقبت با دقت خواهد بود. برقراری رابطه جنسی بعد از لیزر رفع تیرگی واژن تا رفع کامل علائم پوستی بعد از درمان پیشنهاد نمی‌شود.برای بهبود سریع و جلوگیری از تیرگی مجدد پوست ناحیه واژن پیشنهاد می‌شود از گرم شدن زیاد ناحیه درمان شده جلوگیری شود.

دلایل لیزر رفع تیرگی واژینال

نگه‌داری از نواحی خصوصی بدن و ناحیه واژینال به اندازه رسیدگی به پوست صورت و بدن مهم بوده و بر اعتماد به نفس فرد تاثیر‌گذار است. خانم‌های بسیار زیادی به دلیل تیرگی پوست ناحیه واژن حس بدی دارند و ممکن است حتی از امکان درمان آن بی اطلاع باشند. چند رنگ شدن پوست ناحیه واژن ممکن است به دلیل تیغ زدن، اپبلاسیون یا روش‌های دیگر موبری در این ناحیه اتفاق افتاده باشد.

افزایش سن، تغییرات هورمونی یا عوامل ژنتیکی هم از دیگر دلایل تیرگی پوست واژن نام برده می‌شوند.نیازی به یادآوری نیست که تیرگی پوست ناحیه واژینال موجب ایجاد احساس نارضایتی در برقراری ارتباط زناشویی برای بعضی از خانم‌ها می‌شود. گاها موجب می‌شود فرد از پوشیدن مایوی مورد علاقه‌اش یا لباس خاصی که دوست دارد به دلیل تیرگی پوست این ناحیه صرفنظر ‌کند.

این حس نارضایتی به راحتی با لیزر درمانی قابل برطرف شدن است.بعد از برطرف کردن تیرگی واژینال مهم‌ترین نتیجه حس رضایت و آرامشی است که فرد نسبت به بدن خود خواهد داشت. روشن شدن و یک‌دست بودن پوست ناحیه واژن موجب القای حس تمیزی در فرد شده و حس بهتری نسبت به بدنش پیدا خواهد کرد.با درمان لیزری علاوه بر برطرف کردن تیرگی واژینال، پوست این ناحیه صاف، نرم و یکدست می‌شود و تغییراتی در لوب‌های واژن نیز ایجاد می‌کند.

سوالات متداول

کلام آخر

از بین بردن تیرگی ناحیه واژن و جوانسازی آن یک انتخاب کاملا شخصی است؛ اما قبل از انجام آن بهتر است تحقیقات کاملی انجام دهید و با پزشک متخصص مشورت کنید. حتما شریک جنسیتان را از این تصمیم مطلع کرده و نظر وی را در مورد این تغییر جویا شوید. به طور کلی اگر تیرگی پوست ناحیه واژن شما را آزار می‌دهد یا حس خوبی نسبت به آن ندارید بهتر است برای برطرف کردنش اقدام کرده و با بدنتان به صلح برسید و از آن لذت ببرید.

دکتر انوشیروان رضای صراف

دکترای حرفه ای پزشکی پوست و زیبایی
- بیش از دو دهه تجربه بین المللی
- متخصص clinical and anatomical pathology

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان کلیک کنید