تزریق فیلر لب و نکاتی که لازم است بدانید!

صفحه اصلی / تزریق فیلر و بوتاکس / تزریق فیلر لب و نکاتی که لازم است بدانید!
۹ دقیقه
تزریق ژل لب

تزریق فیلر لب و نکاتی که لازم است بدانید!

آنچه می خوانید...

بیشتر ما لب‌هایی درشت و برجسته را نشانهی زیبایی می دانیم اما بسیاری از این زیبایی خدادادی و ژنتیکی محروم هستند.خوشبختانه امروزه روش های بسیاری برای رسیده به این زیبایی وجود دارد که تزریق ژل لب (یا همان فیلر )یکی از این روش هاست.

با ما در این مقاله همراه باشید تا راجع به فیلر لب، شرایط تزریق آن به لب، دلایل استفاده از آن و… صحبت کنیم.

فیلر لب چیست؟

فیلر لب ماده ای است که با تزریق کردن آن، می توانید لب های خود را پرتر و حجیم تر کنید. این فیلر ها نوعی پرکننده‌ی پوستی هستند و از اسید هیالورونیک مصنوعی (HA) ساخته شده اند.

 • HA ماده ای است که به طور طبیعی در بدن شما تولید می شود و می تواند رطوبت را جذب کرده و همچنین تا 1000 برابر وزن خود فشار را تحمل کند.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای تزریق فیلر لب هستند؟

برای در نظر گرفتن و استفاده از فیلر لب، شما باید از شرایط زیر برخوردار باشید.

 • از سلامت جسمانی مناسب و خوبی برخوردار باشید.
 • حداکثر 21 سال سن داشته باشید.
 • انتظارات واقع بینانه از انجام عمل داشته باشید.
 • عفونت فعال دهانی، از جمله آفت و یا تبخال نداشته باشید.

به چه دلیل از فیلر های لب استفاده می شود؟

افرادی که از فیلر های لب استفاده می کنند، قصد دارند حجم لب های خود را افزایش دهند. به طور کلی دلایل زیادی وجود دارد که شما بخواهید اندازه‌ی لب های خود را بزرگتر کنید، از جمله:

 • بازگرداندن اندازه و سایز قبلی به لب. با بالاتر رفتن سن شما لب‌های تان نیز کوچک‌تر و یا نازک‌تر خواهد شد. به این صورت که فیلترم (شیار بین لب بالایی و سپتوم) صاف‌تر و بلند تر شده و همچنین فاصله‌ی بین گوشه‌های دهان افزایش می‌یابد. فیلر لب به راحتی این مشکل را برطرف می کند.
 • اصلاح فرم لب ها. به طور کلی معمول است که لب های شما اندازه و یا اشکال نامتقارن و مختلفی داشته باشند. تزریق فیلر به لب می تواند شکلی مناسب به لب شما بدهد.
 • صاف کردن چین و چروک ها. هنگامی که شما لبخند می زنید و یا می خندید، چین و چروک هایی در کناره‌ های دهان و لب شما ایجاد می شوند. فیلر می تواند این چین و چروک ها را به راحتی محو کند.
 • تقویت اعتماد به نفس. فیلر های لب می توانند به بهبود اعتماد به نفس و زیبایی تصویر بدنی تان کمک کنند.

اقدامات قبل از تزریق ژل لب

قبل ازتزریق ژل لب

قبل از انجام عمل تزریق فیلر لب، شما ابتدا با پزشک ارائه دهنده‌ی مراقبت های بهداشتی خود ملاقاتی خواهید داشت. پزشک برای مطمئن شدن از واجد شرایط بودن شما برای انجام تزریق، ارزیابی هایی را از شما به عمل خواهد آورد. به طور مثال پزشک معالج ممکن است سوالاتی از قبیل موارد زیر را از شما بپرسد.

 • چرا می خواهید از فیلر لب استفاده کنید؟
 • چه انتظاراتی از انجام عمل دارید؟
 • آیا در مورد نقص های تصوری و یا بسیار کوچک بدن خود زیاد فکر می کنید؟
 • آیا همسر، شریک زندگی و یا دوستتان شما را تشویق به استفاده از فیلر های لب می کند؟

این سوالات بالا بیشتر جنبه‌ی روانی دارند. پزشک، سلامت عمومی و شرایط جسمی شما از جمله هرگونه شرایط سلامتی مرتبط با عمل و یا عوامل خطر را نیز ارزیابی خواهد کرد. شما موظفید در مورد وجود هر گونه آلرژی در بدنتان با پزشک خود صحبت کنید. همچنین باید در مورد داروهای تجویزی و یا بدون نسخه ای (از جمله مکمل‌های گیاهی) که مصرف می کنید نیز به آنها اطلاع دهید. پس از اتمام مراحل ابتدایی، پزشک معالج صورت شما را معاینه و اندازه گیری خواهد کرد. همچنین او از صورت و لب های شما برای ایجاد پرونده‌ی پزشکی عکس خواهد گرفت

ژل لب چگونه تزریق می شود ؟

در طول عمل تزریق فیلر لب، پزشک شما ابتدا پزشک پوست مو و زیبایی یک بی حس کننده‌ی موضعی را روی لب های تان اعمال خواهد کرد. این بی‌حسی موضعی لب‌های شما را سِر می‌کند تا که در حین انجام تزریق دردی احساس نکنید و روند انجام عمل نیز تا حد امکان راحت باشد. این بی حس کننده‌هایی که بر روی لب شما اعمال می شوند اغلب از موادی مثل بنزوکائین، لیدوکائین و تتراکائین (BLT) تشکیل شده اند. اگر که شما به BLT آلرژی داشته باشید، پزشک ممکن است که برای بی حس کردن لب‌های شما، تزریق بلوک عصبی را انجام دهد. حدود 15 تا 30 دقیقه پس از انجام این تزریق، لب های شما بی حس خواهند شد.

پس از انجام مراحل بی حسی، پزشک از یک سوزن نازک برای تزریق ماده‌ی فیلر لب به فقط یک قسمت یا همه‌ی قسمت‌های لب شما استفاده می‌کند. شما در این مرحله هیچ دردی را احساس نخواهید کرد، اما ممکن است که کمی احساس نیشگون گرفتن را احساس کنید. به طور متوسط، پزشک شما 1 میلی لیتر (یک پنجم قاشق چای خوری) از ماده‌ی پرکننده‌ی لب را به لب‌های تان وارد خواهد کرد. توجه داشته باشید سوزن بیشتر از 2.5 میلی متر در پوست شما فرو نخواهد رفت. پس از اتمام تزریق، ممکن است یک کیسه‌ی یخ روی لب‌های شما قرار گیرد تا تورم و کبودی احتمالی به حداقل میزان ممکن برسد. کل این فرآیندی که ذکر شد، ممکن است 30 دقیقه تا دو ساعت زمان ببرد.

مراقبت های بعد از تزریق ژل لب

 لب های شما بعد از تزریق به احتمال زیاد متورم می شوند. همچنین ممکن است در محل های تزریق مقداری قرمزی یا کبودی مشاهده کنید که طبیعی است. این عوارض جانبی جزئی خواهد بود و بعد از چند روز برطرف می شود.
مراقبت های بعد از تزریق فیلر

 • بعد از تزریق کیسه یخ یا یک مکعب یخ پوشیده شده از پارچه یخ را روی لب های خود قرار دهید. این روش به شما کمک می کند تا تورم، کبودی و هر درد دیگری کاهش یابد.
 • به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از تزریق ژل لب و یا سایر مواد پرکننده پوستی، از ورزش شدید خودداری کنید. افزایش فشار خون و ضربان قلب در اثر ورزش ممکن است تورم یا کبودی را بدتر کند.
 • هیدراته بمانید. نوشیدن آب فراوان به بهبودی بدن کمک می کند.
 • میوه ها و سبزیجات مرطوب کننده زیادی بخورید و سعی کنید از سدیم اضافی که باعث بدتر شدن تورم می شود خودداری کنید.
 • به مدت ۴۸ ساعت پس از درمان از دمای بالا مانند حمام بخار، سونا، یا کلاسهای ورزشی گرم استفاده نکنید. گرمای زیاد می تواند تورم را بیشترر کند.
 • سعی کنید سرتان را روی بالش بلند قرار دهید تا تورم شما کاهش یابد. روی صورت نخوابید.
 • تا ۲۴ ساعت بعد از آرایش لب های خود خودداری کنید.

همچنین پس از تزریق سیگار کشیدن می تواند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد، بنابراین مهم است که بلافاصله پس از تزریق ژل لب سیگار نکشید. همچنین بهتر است از بودن در کنار دیگران که سیگار می کشند جلوگیری کنید.

از مصرف الکل خودداری کنید زیرا الکل عامل رقیق کننده خون است و حداقل به مدت ۲۴ ساعت پس از تزریق ژل لب از مصرف آن اجتناب کنید. الکل می تواند باعث التهاب شود، احتمال کبودی را افزایش داده و تورم را بدتر کند.

عوارض تزریق ژل لب

انجام عمل تزریق فیلر لب مانند هر خطراتی را با خود به همراه دارد. این خطرات شامل موارد زیر هستند.

 • خونریزی و درد در محل یا محل های انجام تزریق.
 • تغییر رنگ و یا بروز حساسیت.
 • به وجود آمدن عفونت.
 • بروز مرگ بافتی (آسیب به عروق خون‌رسان لب)، که ممکن است در صورت تزریق فیلر به داخل و یا اطراف شریان لب رخ دهد.
 • ممکن است لب های شما اندازه های مختلفی داشته باشند (به وجود آمدن عدم تقارن).
 • پرکننده‌ی لب ممکن است به نواحی دیگری از صورت شما، معمولاً به سمت بینی، مهاجرت کند.

سوالات متداول در زمینه تزریق ژل لب

post

دکتر انوشیروان رضای صراف

دکترای حرفه ای پزشکی پوست و زیبایی
- بیش از دو دهه تجربه بین المللی
- متخصص clinical and anatomical pathology از آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.