تزریق ژل لب

تزریق ژل لب

بیشتر ما لب‌هایی درشت و برجسته را نشانه زیبایی می دانیم اما بسیاری از این زیبایی خدادادی و ژنتیکی محروم هستند.خوشبختانه امروزه روش های بسیاری برای رسیده به این زیبایی وجود دارد که تزریق ژل لب (یا همان فیلر )یکی از این روش هاست.

با ما در این مقاله همراه باشید تا راجع به فیلر لب، شرایط تزریق آن به لب، دلایل استفاده از آن و… صحبت کنیم.

فیلر لب چیست؟

فیلر پوستی یکی از محبوب‌ترین درمان‌های غیر تهاجمی ‌است و لب یکی از محبوب‌ترین و پرمتقاضی‌ترین نواحی تزریق ژل در صورت است. جالب اینجاست که متخصصان می‌توانند لب‌های شما را به شکلی که می‌خواهید، فرم دهند. خواه تیز کردن خطوط لب، متعادل کردن عدم تقارن یا تناسب لب، بازگرداندن حجم یا افزودن هیدراتاسیون برای صاف کردن ترک‌های ظریف باشد.

فیلر لب می‌تواند طیف وسیعی از نگرانی‌های بیمار را برطرف کند و محل تزریق آن بستگی به این دارد که بیمار به دنبال چه چیزی است. به عنوان مثال، بیماری که به دنبال کمان کوپید (حالت وی شکل لب) به شکل تیزتری است، باید تزریق  را در امتداد لبه‌های خط لب دریافت کند، در حالی که فردی که به دنبال ظاهری حجیم‌تر در لب‌های خود است، در چندین نقطه مختلف در اطراف هر دو لب بالایی و پایینی تزریق دریافت می‌کند.

نمونه کارهای فیلر لب :

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای تزریق فیلر لب هستند؟

برای در نظر گرفتن و استفاده از فیلر لب، شما باید از شرایط زیر برخوردار باشید.

 • از سلامت جسمانی مناسب و خوبی برخوردار باشید.
 • حداکثر 21 سال سن داشته باشید.
 • انتظارات واقع بینانه از انجام عمل داشته باشید.
 • عفونت فعال دهانی، از جمله آفت و یا تبخال نداشته باشید.

بهترین نوع فیلر برای استفاده در لب‌ها چیست؟

برخی از بیماران خواهان برجستگی بیشتری هستند، برخی دیگر خواهان پرتر شدن و حجیم‌تر شدن لب‌ها هستند، حتی بیشتر می‌خواهند لب‌هایشان پفکی تعریف شود. این فهرست تا بی‌نهایت ادامه دارد – و هر درخواست برای رسیدن به نتیجه مطلوب، فیلر متفاوتی را می‌طلبد. فیلر‌های مبتنی بر اسید هیالورونیک همچنان استاندارد طلایی برای نواحی بافت نرم مانند لب هستند،

چهار نوع فیلر پوستی که توسط منبع مورد اعتماد سازمان غذا و دارو (FDA) تایید شده‌اند عبارتند از:

•اسید هیالورونیک

• هیدروکسی لاپاتیت کلسیم

• پلی ال-لاکتیک اسید (PLLA)

• دانه‌های پلی متیل متاکریلات (PMMA) معلق در کلاژن گاوی

گاهی اوقات متخصصان زیبایی از بوتاکس لب برای اثر مشابه استفاده می‌کنند، اما این یک فیلر پوست محسوب نمی‌شود.

به چه دلیل از فیلر های لب استفاده می شود؟

افرادی که از فیلر های لب استفاده می کنند، قصد دارند حجم لب های خود را افزایش دهند. به طور کلی دلایل زیادی وجود دارد که شما بخواهید اندازه‌ی لب های خود را بزرگتر کنید، از جمله:

 • بازگرداندن اندازه و سایز قبلی به لب. با بالاتر رفتن سن شما لب‌های تان نیز کوچک‌تر و یا نازک‌تر خواهد شد. به این صورت که فیلترم (شیار بین لب بالایی و سپتوم) صاف‌تر و بلند تر شده و همچنین فاصله‌ی بین گوشه‌های دهان افزایش می‌یابد. فیلر لب به راحتی این مشکل را برطرف می کند.
 • اصلاح فرم لب ها. به طور کلی معمول است که لب های شما اندازه و یا اشکال نامتقارن و مختلفی داشته باشند. تزریق فیلر به لب می تواند شکلی مناسب به لب شما بدهد.
 • صاف کردن چین و چروک ها. هنگامی که شما لبخند می زنید و یا می خندید، چین و چروک هایی در کناره‌ های دهان و لب شما ایجاد می شوند. فیلر می تواند این چین و چروک ها را به راحتی محو کند.
 • تقویت اعتماد به نفس. فیلر های لب می توانند به بهبود اعتماد به نفس و زیبایی تصویر بدنی تان کمک کنند.

اقدامات قبل از تزریق ژل لب

قبل ازتزریق ژل لب

قبل از انجام عمل تزریق فیلر لب، شما ابتدا با پزشک ارائه دهنده‌ی مراقبت های بهداشتی خود ملاقاتی خواهید داشت. پزشک برای مطمئن شدن از واجد شرایط بودن شما برای انجام تزریق، ارزیابی هایی را از شما به عمل خواهد آورد. به طور مثال پزشک معالج ممکن است سوالاتی از قبیل موارد زیر را از شما بپرسد.

 • چرا می خواهید از فیلر لب استفاده کنید؟
 • چه انتظاراتی از انجام عمل دارید؟
 • آیا در مورد نقص های تصوری و یا بسیار کوچک بدن خود زیاد فکر می کنید؟
 • آیا همسر، شریک زندگی و یا دوستتان شما را تشویق به استفاده از فیلر های لب می کند؟

این سوالات بالا بیشتر جنبه‌ی روانی دارند. پزشک، سلامت عمومی و شرایط جسمی شما از جمله هرگونه شرایط سلامتی مرتبط با عمل و یا عوامل خطر را نیز ارزیابی خواهد کرد. شما موظفید در مورد وجود هر گونه آلرژی در بدنتان با پزشک خود صحبت کنید. همچنین باید در مورد داروهای تجویزی و یا بدون نسخه ای (از جمله مکمل‌های گیاهی) که مصرف می کنید نیز به آنها اطلاع دهید. پس از اتمام مراحل ابتدایی، پزشک معالج صورت شما را معاینه و اندازه گیری خواهد کرد. همچنین او از صورت و لب های شما برای ایجاد پرونده‌ی پزشکی عکس خواهد گرفت

ژل لب چگونه تزریق می شود ؟

در طول عمل تزریق فیلر لب، پزشک شما ابتدا پزشک پوست مو و زیبایی یک بی حس کننده‌ی موضعی را روی لب های تان اعمال خواهد کرد. این بی‌حسی موضعی لب‌های شما را سِر می‌کند تا که در حین انجام تزریق دردی احساس نکنید و روند انجام عمل نیز تا حد امکان راحت باشد. این بی حس کننده‌هایی که بر روی لب شما اعمال می شوند اغلب از موادی مثل بنزوکائین، لیدوکائین و تتراکائین (BLT) تشکیل شده اند. اگر که شما به BLT آلرژی داشته باشید، پزشک ممکن است که برای بی حس کردن لب‌های شما، تزریق بلوک عصبی را انجام دهد. حدود 15 تا 30 دقیقه پس از انجام این تزریق، لب های شما بی حس خواهند شد.

پس از انجام مراحل بی حسی، پزشک از یک سوزن نازک برای تزریق ماده‌ی فیلر لب به فقط یک قسمت یا همه‌ی قسمت‌های لب شما استفاده می‌کند. شما در این مرحله هیچ دردی را احساس نخواهید کرد، اما ممکن است که کمی احساس نیشگون گرفتن را احساس کنید. به طور متوسط، پزشک شما 1 میلی لیتر (یک پنجم قاشق چای خوری) از ماده‌ی پرکننده‌ی لب را به لب‌های تان وارد خواهد کرد. توجه داشته باشید سوزن بیشتر از 2.5 میلی متر در پوست شما فرو نخواهد رفت. پس از اتمام تزریق، ممکن است یک کیسه‌ی یخ روی لب‌های شما قرار گیرد تا تورم و کبودی احتمالی به حداقل میزان ممکن برسد. کل این فرآیندی که ذکر شد، ممکن است 30 دقیقه تا دو ساعت زمان ببرد.

مراقبت های بعد از تزریق ژل لب

 لب های شما بعد از تزریق به احتمال زیاد متورم می شوند. همچنین ممکن است در محل های تزریق مقداری قرمزی یا کبودی مشاهده کنید که طبیعی است. این عوارض جانبی جزئی خواهد بود و بعد از چند روز برطرف می شود.
مراقبت های بعد از تزریق فیلر

 • بعد از تزریق کیسه یخ یا یک مکعب یخ پوشیده شده از پارچه یخ را روی لب های خود قرار دهید. این روش به شما کمک می کند تا تورم، کبودی و هر درد دیگری کاهش یابد.
 • به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از تزریق ژل لب و یا سایر مواد پرکننده پوستی، از ورزش شدید خودداری کنید. افزایش فشار خون و ضربان قلب در اثر ورزش ممکن است تورم یا کبودی را بدتر کند.
 • هیدراته بمانید. نوشیدن آب فراوان به بهبودی بدن کمک می کند.
 • میوه ها و سبزیجات مرطوب کننده زیادی بخورید و سعی کنید از سدیم اضافی که باعث بدتر شدن تورم می شود خودداری کنید.
 • به مدت ۴۸ ساعت پس از درمان از دمای بالا مانند حمام بخار، سونا، یا کلاسهای ورزشی گرم استفاده نکنید. گرمای زیاد می تواند تورم را بیشترر کند.
 • سعی کنید سرتان را روی بالش بلند قرار دهید تا تورم شما کاهش یابد. روی صورت نخوابید.
 • تا ۲۴ ساعت بعد از آرایش لب های خود خودداری کنید.

همچنین پس از تزریق سیگار کشیدن می تواند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد، بنابراین مهم است که بلافاصله پس از تزریق ژل لب سیگار نکشید. همچنین بهتر است از بودن در کنار دیگران که سیگار می کشند جلوگیری کنید.

از مصرف الکل خودداری کنید زیرا الکل عامل رقیق کننده خون است و حداقل به مدت ۲۴ ساعت پس از تزریق ژل لب از مصرف آن اجتناب کنید. الکل می تواند باعث التهاب شود، احتمال کبودی را افزایش داده و تورم را بدتر کند.

عوارض تزریق ژل لب

انجام عمل تزریق فیلر لب مانند هر خطراتی را با خود به همراه دارد. این خطرات شامل موارد زیر هستند.

 • خونریزی و درد در محل یا محل های انجام تزریق.
 • تغییر رنگ و یا بروز حساسیت.
 • به وجود آمدن عفونت.
 • بروز مرگ بافتی (آسیب به عروق خون‌رسان لب)، که ممکن است در صورت تزریق فیلر به داخل و یا اطراف شریان لب رخ دهد.
 • ممکن است لب های شما اندازه های مختلفی داشته باشند (به وجود آمدن عدم تقارن).
 • پرکننده‌ی لب ممکن است به نواحی دیگری از صورت شما، معمولاً به سمت بینی، مهاجرت کند.
تزریق ژل لب

تکنیک متخصصان زیبایی چقدر مهم است؟

تکنیک می‌تواند پتانسیل عوارض جانبی و میزان شدت آن‌ها را تعیین کند، و از آنجا که بسیاری از متخصصان پوست و جراحان پلاستیک در حال انجام تزریق ژل هستند، پس توصیه می‌شود که به جای مکان‌های ارزان‌تر و نامطمئن، از جراحان نوبت بگیرید. واقعیت اینجاست. صورت یک ترکیب بندی است، بنابراین نمی‌توان هر ویژگی را به تنهایی در نظر گرفت و این ترکیب باید به صورت شما به زیبایی بنشیند. پس برای داشتن بهترین ترکیب، باید به بهترین متخصص مراجعه کنید.

10 نکته برای مراقبت پس از تزریق فیلر لب

مراقبت‌های بعدی برای فیلر‌های لب قابل کنترل است. اگر مطمئن نیستید که آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر، به شما کمک می‌کند تا از آنچه در طول مراقبت‌های بعد از آن انتظار دارید آگاه باشید.

1. بر اساس بررسی منابع معتبر، اگر در محل تزریق کبودی دارید، ممکن است استفاده از کرم‌های آلوئه ورا، ویتامین K یا آرنیکا کمک کند. این ایده خوبی است که قبل از استفاده از آن‌ها با متخصص مراقبت‌های بهداشتی خود مشورت کنید.

2. سپس یک کیسه یخ یا یک تکه یخ که با یک پارچه نازک پوشانده شده است را روی لب‌های خود قرار دهید (تا به لب نچسبد و باعث درد نشود). این به کاهش تورم، خارش، کبودی و هر درد دیگری کمک می‌کند.

3. از انجام ورزش‌های شدید به مدت 24 تا 48 ساعت پس از دریافت لب یا هر فیلر پوستی دیگر خودداری کنید. افزایش فشار خون و ضربان قلب ناشی از ورزش ممکن است تورم یا کبودی را بدتر کند. انجام فعالیت‌های سبک مانند پیاده روی خوب است.

4. هیدراته بمانید. نوشیدن آب زیاد به بهبودی بدن شما کمک می‌کند.

5. مقدار زیادی میوه و سبزیجات آبرسان بخورید و سعی کنید از سدیم اضافی خودداری کنید که ممکن است تورم را بدتر کند.

6. از دماهای بالا مانند اتاق بخار، سونا یا کلاس‌های ورزشی گرم تا 48 ساعت پس از درمان خودداری کنید. گرمای زیاد می‌تواند تورم را بارزتر کند.

7. از پزشک خود بپرسید که کدام داروهای مسکن برای مصرف در روزهای پس از درمان مناسب است. به طور معمول تایلنول خوب است، اما داروهای رقیق کننده خون مانند ایبوپروفن یا آسپرین مناسب نیست.

8. اگر برای یک رویداد خاص از فیلر‌های لب استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که زمان زیادی را بین عمل و رویداد بگذارید تا به لب‌های شما به درستی بازیابی شود.

9. سعی کنید برای کاهش تورم، در حالی که سر خود را بالا قرار داده اید، روی بالش بخوابید. به هیچ وجه روی صورت نخوابید.

10. تا 24 ساعت بعد از عمل از آرایش روی لب خودداری کنید.

در مراقبت‌های بعد از تزریق فیلر لب از چه چیزهایی باید اجتناب کرد

در اینجا چند مورد دیگر وجود دارد که پزشک شما احتمالاً توصیه می‌کند بعد از تزریق فیلر لب از آن‌ها اجتناب کنید.

از الکل اجتناب کنید

الکل به عنوان رقیق کننده خون عمل می‌کند، بنابراین باید حداقل 24 ساعت پس از مصرف فیلر لب از مصرف آن اجتناب کنید. الکل همچنین می‌تواند باعث التهاب، افزایش احتمال کبودی و بدتر شدن تورم شود.

همچنین ایده خوبی است که چند روز قبل از قرار ملاقات خود از مصرف الکل خودداری کنید.

با هواپیما پرواز نکنید

پزشک شما احتمالاً توصیه می‌کند که حداقل یک هفته پس از تزریق خود صبر کنید. این به این دلیل است که فشار هوا در هواپیما می‌تواند تورم و کبودی را بدتر کند.

چه زمانی به نتیجه‌ی نهایی خواهید رسید؟

با استفاده از فیلر‌های لب، نتایج فوری را خواهید دید، اما تا زمانی که تورم کاهش یابد، نتایج واقعی دیده نخواهد شد. به طور معمول حدود 4 هفته طول می‌کشد تا فیلر در آن جا بیفتد و به ظاهر نهایی و مطلوب برسید. نتایج به طور معمول حدود 6 ماه باقی می‌ماند.

انواع ژل لب

بسته به سلیقه‌ی شما، ژل‌ لب می‌تواند شکل‌های متفاوتی را برای شما ایجاد کند. البته مواد تزریقی در تمامی آن‌ها یکسان است و این به تکنیک تزریق بستگی دارد که لب‌های شما را طبق سلیقه‌تان فرم دهد. به طور کلی این لب‌ها به مدل‌های سوتی، گرد، قلوه‌ای، عروسکی،‌ فانتزی، روسی، چاک دار، قلبی و … تقسیم بندی می‌شود. شاید حتی بهتر باشد که عکس لب‌های دلخواه خود را به پزشک متخصص نشان دهید تا در مورد تکنیک، تصمیم‌گیری شود.

اما نکته‌ای که در مورد تکنیک بیان کردیم، حائز اهمیت است. برای مثال، در تزریق ژل کلاسیک، تزریق به صورت افقی در لب‌ها ایجاد می‌شود و ظاهر کلی، پفکی‌تر و حجیم‌تر خواهد بود. اما در تزریق ژل لب روسی، سوزن به صورت عمودی در لب قرار گرفته و فیلر در بخش وی شکل لب، تزریق خواهد شد که به لب‌های شما، فرم لب‌های دختران روسی را خواهد بخشید. در این روش، لب‌ها زیاد پفکی یا حجیم نمی‌شوند. در مدل چاکدار هم، پزشک نخی در وسط لب پایینی قرار می‌دهد و به دو طرف لب،‌ فیلر تزریق می‌کند که در نهایت، شما دارای لب‌های چاک‌دار و هالیوودی خواهید شد. تمام این تکنیک‌ها، باید توسط پزشک متخصص و حرفه‌ای صورت گیرد تا نتیجه از آن چیزی که خودتان تمایل دارید، خارج نشود و لب‌های شما شکلی عجیب یا نامناسب به خود نگیرد. اگرچه اگر لب‌های شما بد شکل شود، می‌توانید ژل را تخلیه کنید، اما این کار هزینه‌بر یا شاید هم دردناک خواهد بود. پس در انتخاب فرم لب مورد نظر، تکنیک و پزشک متخصص زیبایی، دقت‌های لازم را به عمل بیاورید.

سخن آخر

فیلرهای تزریقی لب معمولا از اسید هیالورونیک یا سایر فیلرهای پوستی هستند که به لب‌ها ظاهری حجیم و کامل می‌دهند. این روش سریع و کم تهاجمی ‌است دوره نقاهت کوتاهی دارد. اما مطمئن شوید که این کار را توسط یک جراح یا متخصص پوست تایید شده انجام می‌دهید.

آن‌ها باید مطمئن شوند که از قبل از خطرات و عوارض جانبی کاملاً آگاه هستید. اگر به دنبال فیلر‌های لب هستید، از مزایا و معایب آن آگاه باشید.

این روش آسان و موثر است، اما می‌تواند باعث تورم، قرمزی و درد شود. اگر نمی‌توانید در روزهای بعد از عمل از نوشیدن مواد الکی یا پرواز اجتناب کنید، ممکن است فیلر‌های لب برای شما مناسب نباشند.

یکی از کلینیک‌ها جهت تزریق ژل لب، کلینیک دکتر صراف است که بیش از دو دهه سابقه‌ی بین‌المللی دارد و می‌تواند در تمام زمینه‌های مراقبت‌ از پوست، به شما کمک کند.

سوالات متداول در زمینه تزریق ژل لب

{“@context”:”https://schema.org”,”@type”:”FAQPage”,”@id”:”https://drsarraf.com/%d8%aa%d8%b2%d8%b1%db%8c%d9%82-%da%98%d9%84-%d9%84%d8%a8/”,”mainEntity”:[{“@type”:”Question”,”name”:”<strong>ماندگاری فیلر های لب چقدر است؟</strong>”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”فیلر های لب معمولا می توانند 12 تا 18 ماه دوام بیاورند. به طور کلی می توان گفت این مدت زمان بستگی به سن شما و همچنین سرعت متابولیسم و تجزیه‌ی کالری بدن شما دارد. به این صورت که بدن افراد جوان تر کالری ها را سریعتر می سوزانند و به زبانی دیگر متابولیسم فعال تری دارند، به همین علت فیلر های لب در این افراد دوام زیادی ندارد”}},{“@type”:”Question”,”name”:”استفاده از فیلر لب چقدر رواج دارد؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”به طور کلی می توان گفت استفاده از فیلر های لب، رواج و استفاده‌ی زیادی دارند. فقط در خود سال 2018، ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی چیزی بیش از 2.1 میلیون عمل حجیم کردن لب انجام دادند.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”ورم بعد از تزریق ژل لب چند روز طول میکشد؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”بعد از تزریق فیلر، لب ها معمولا بیش از حدی که انتظار داشتید بزرگ می شوند. این امر طبیعی است و به خاطر التهاب موقتی لب اتفاق می افتد. این تورم معمولا بین چند ساعت تا یک روز طول می کشد. البته بسته به عوامل مختلف، در بعضی از افراد کمی بیشتر طول می کشد اما به هر حال برطرف می شود.<br>”}}]}

دکتر انوشیروان رضای صراف

دکترای حرفه ای پزشکی پوست و زیبایی
- بیش از دو دهه تجربه بین المللی
- متخصص clinical and anatomical pathology

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان کلیک کنید