بوتاکس صورت

استفاده از بوتاکس و تزریق کردن آن برای از بین بردن چروک‌های صورت یکی از پرطرفدارترین عملیات زیبایی است. همچنین تزریق کردن بوتاکس به طور ترکیبی با روش‌های زیبایی دیگر نتایج خوبی داشته است. به عنوان مثال تزریق هم‌زمان بوتاکس و فیلر‌ها برای طراحی چهره روش موثری است. تزریق بوتاکس موجب کاهش چروک‌های پنجه کلاغی، خطوط پیشانی و خطوط لبخند می‌شود. اطلاعات جمع آوری شده از بوتاکس صورت نتایج رضایت بخشی را نشان می‌دهد و از طرفی عوارض جانبی آن محدود است.

به همین دلایل استفاده از بوتاکس و تزریق آن برای از بین بردن چروک‌های صورت و جوانسازی پوست روشی ایمن با موفقیت بالا معرفی می‌شود. در پی تحلیل رفتن بافت عضلانی زیر پوست و انقباضات مداوم عضله‌های خاص، به مرور چین و چروک در سطح پوست ظاهر می‌شود. سم بوتولینوم یک نوروتوکسین (سم موثر بر رشته‌های عصبی و اعصاب) قوی است. این سم موجب توقف در ترشح استیل‌کولین در ناحیه اتصال عصب به عضله می‌شود.

تزریق مقادیر اندکی از سم بوتولینوم در ناحیه ای که شاهد فعالیت بیش از اندازه عضله آن هستیم؛ موجب ریلکس شدن عضله مورد نظر می‌شود؛ با ریلکس شدن عضله خاص زیر پوست، عامل مولد چروک تا حدود زیادی از بین رفته و سطح پوست صاف و بدون چین و چروک می‌شود.

مشهود شدن نتایج تزریق بوتاکس حدود دو هفته زمان می‌برد و بعد از تزریق تاثیراتش، حدود 3 تا 6 ماه ماندگار خواهد بود. چین و چروک‌هایی که حین انقباض صورت، مثلا اخم کردن یا خندیدن ظاهر می‌شوند؛ بیشترین تاثیر را از تزریق بوتاکس می‌پذیرند و شاهد از بین رفتن آن‌ها خواهیم بود. چروک‌هایی که در حالت معمولی و استراحت در صورت می‌بینیم؛ طی درمان با بوتاکس تاثیر کمتری می‌پذیرند. تزریق کردن بوتاکس به همه افراد بی‌خطر نیست و بیماری‌های خاصی برای انجام اینگونه تزریقات خطر آفرین هستند.

نحوه عملکرد بوتاکس

چروک‌های پوستی به دنبال تحلیل رفتن بافت عضلانی زیر پوست بوجود می‌آیند. انقباض‌های مکرر در عضله‌ خاص، موجب شکل گرفتن چروک و خطوط در سطح پوست آن موضع می‌شود. تزریق مقادیر کم و دوز مشخصی از سم بوتولینوم به عضله هدف، موجب فلج موقتی آن عضله و ریلکس شدن آن خواهد شد. با ریلکس شدن عضله، خطوطی که طی انقباض روی پوست شکل می‌داد از بین می‌روند و سطح پوست صاف و بدون چین می‌شود که موجب جوانسازی پوست خواهد شد.

همان‌طور که اشاره شد، سم بوتولینوم نوعی نروتوکسین قوی است. نروتوکسین‌ها پروتئین‌هایی هستند که بر روی رشته‌ها و سلو‌ل‌های عصبی خاصیت سمی دارند. این سم از باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم استخراج می‌شود. این سم در محل تلاقی بافت عضلانی به عصب موثر است. بوتولینوم موجب منع ترشح استیل کولین در این ناحیه شده که خود باعث قطع موقتی ارسال پیام عصبی می‌شود. در سطح سلولی عملکرد سم بوتولینوم موجب قطع ارتباط سلول‌های عضلانی و عصبی به طور موقت خواهد شد؛ و نهایتا در سطح عضلانی شاهد ریلکس شدن عضله هدف به طور موقت خواهیم بود.

شواهد پزشکی بوتاکس

بالغ بر 20 سال است که از سم بوتولینوم برای درمان موارد پزشکی خاص استفاده می‌شود. بیماری‌هایی مانند بلفارواسپاسم،‌ انحراف چشم، انقباض عضله گردن، میگرن، تعریق شدید و اسپاسم‌ها و گرفتگی‌های عضلانی با تزریق بوتاکس قابل بهبود و درمان هستند. تزریق کردن بوتاکس از سال 2002 گواهی تایید سازمان غذا و داروی آمریکا را به دست آورده است.

این گواهی برای مصارف زیبایی صادر شده است و در آن تایید می شود که تزریق کردن بوتاکس می‌تواند خطوط پیشانی را از بین ببرد. متعاقبا در سال 2013 گواهی دیگری از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا برای بوتاکس صادر شد که در آن تاثیرگذاری استفاده از بوتاکس برای از بین بردن چروک‌های پنجه کلاغی اطراف چشم نیز تایید شده است.

هرچند در عملیات زیبایی بسیار متنوعی از بوتاکس برای از بین بردن چین و چروک‌ها استفاده می‌شود؛ به طور کلی بوتاکس صورت در یک سوم بالایی آن نتایج مشخص و قابل پیشبینی و ایمنی دارد. مثلا بوتاکس صورت برای از بین بردن خطوط اخم، خطوط پیشانی و چروک‌های پنجه کلاغی اطراف چشم نتایج بسیار رضایت بخشی داشته است. البته از بوتاکس در دو سوم پایینی صورت هم استفاده می‌شود، اما عملیات انجام آن پیچیده‌تر است و نیاز به مهارت خیلی زیادی دارد.

عضلات صورت منحصر به فرد و ویژه هستند.  به طور کلی عضلات صورت حالات چهره را شکل می‌دهند. بروز احساسات از طریق فرم‌های صورت انجام می‌شود و از این رو فعالیت بسیار پیچیده‌ و ظریفی دارند. این عضلات از بافت‌هایی نرم که به پوست متصل می‌شوند تشکیل شده‌اند. اتصالات عضلانی صورت به پوست این ناحیه، توسط سیستم اپونوروتیک عضلانی سطحی برقرار می‌شود. بر خلاف اکثر عضلات بدن که به استخوان‌ها متصل می‌شوند، عضلات صورت به پوست سطح صورت اتصال دارند؛ به همین دلیل حرکت عضلانی چهره  روی پوست صورت خطوطی ایجاد می‌کند.

این خطوط و چروک‌ها طی انقباض عضلات ظاهر می‌شوند و ممکن است بعد از ریلکس شدن عضلات صورت، پوست مجددا صاف شود؛ اما به مرور زمان با تکرار حرکاتی مشخص در چهره طی سالیان متمادی این چین و چروک‌ها عمیق شده و در حالت ریلکس چهره هم قابل مشاهده خواهند بود. بوتاکس صورت با فلج کردن موقتی بعضی عضلات چهره از دائمی شدن این چین و چروک‌ها روی پوست صورت جلوگیری می‌کند و موجب جوانسازی پوست می‌شود.

خطوط پنجه کلاغی،‌خطوط پیشانی و گاها خط خنده با تزریق بوتاکس قابلیت پیشگیری و حتی درمان دارند. عضلات اطراف این چروک‌ها و خطوط هدف تزریق سم بوتولینوم قرار می‌گیرند و با از دست دادن قابلیت انقباض امکان بوجود آوردن چروک و خطوط پوستی را نخواهند داشت.  تزریق بوتاکس علاوه بر جوانسازی پوست باعث جلوگیری از ایجاد خطوط بیشتر خواهد شد.

بیشتر بخوانیم :

بررسی ساختار چهره

چه کسانی بوتاکس صورت انجام دهند؟

مناسب‌ترین گزینه‌ها برای درمان با تزریق بوتاکس، افرادی هستند که حین انقباض چهره خط و خطوطی روی صورتشان نمایان می‌شود. مثلا وقتی اخم می‌کنند، تلاش می‌کنند چشم‌هایشان را تنگ کنند، می خندند یا متعجب می‌شوند. در این حالات چهره، طی انقباض عضلات صورت، اثر آن‌ها روی پوست قابل مشاهده می‌شود. با کم کردن تحرک عضلات خاص در اطراف این خطوط با استفاده از بوتاکس صورت، می‌توان از عمیق شدن این خطوط و دائمی شدن آن‌ها روی پوست جلوگیری کرد.

افرادی که در حالت ریلکس و استراحت چهره هم، روی صورتشان چین و چروک دارند، امکان درمان با تزریق بوتاکس را دارند. به طور کلی بوتاکس صورت یکی از راه‌های مشهور و موثر جهت جوانسازی پوست است. هرچند در افرادی که خطوط و چروک‌های چهره تا حدی عمیق شده‌اند؛‌ رسیدن به نتیجه مطلوب زمان بیشتری لازم دارد و ممکن است نیاز به چند جلسه تزریق بوتاکس وجود داشته باشد.

خطوط و چروک‌های خیلی عمیق و کهنه فقط با تزریق بوتاکس قابل درمان نیستند. از دیگر روش‌های پرطرفدار جوانسازی پوست استفاده از روش‌های درمانی ترکیبی است. تزریق بوتاکس همزمان با تزریق ژل و فیلر‌های پوستی منجر به بهترین نتایج جوانسازی پوست خواهد شد.

بوتاکس صورت از روش‌های درمانی زیبایی است که طرفداران بسیار زیادی دارد. این روش درمانی درصد موفقیت بالا و عوارض جانبی محدودی به دنبال دارد. به همین دلیل درصد رضایت بسیار بالایی در افرادی که تحت درمان با بوتاکس قرار گرفته‌اند ثبت شده است.  یکی از عوامل بسیار مهم در رضایت بخش بودن تزریق بوتاکس واقع بین بودن بیمار و شرح جزئیات درمان، توسط پزشک معالج است.

زمانیکه فردی با چین و چروک‌های عمیق به پزشک مراجعه نماید، پزشک معالج باید به طور کامل نتایج محتمل از بوتاکس صورت را برای فرد شرح دهد و روش‌های مکمل که منجر به جوانسازی پوست و رفع مشکل بیمار می‌شود را به وی معرفی و پیشنهاد نماید. مواردی مانند طراحی چهره، ‌بالا بردن ابرو‌ها، تغییر فرم چشم‌ها و از بین رفتن چروک‌های عمیق قابل اجرا هستند؛ اما تزریق بوتاکس به تنهایی قابلیت ایجاد این تغییرات را نخواهد داشت. عموما برای انجام این نوع تغییرات در چهره از تزریق بوتاکس به همراه روش‌های درمانی مکمل مانند تزریق ژل و فیلرها استفاده می‌شود.

مشاوره زیبایی برای بوتاکس صورت

برای انجام بوتاکس صورت توسط پزشک متخصص، آینه‌ای در اختیار بیمار قرار می‌گیرد. پزشک دائما از فرد تقاضا می‌کند تا عضلات صورتش را منقبض کند. با این انقباضات نقاط تزریق شناسایی می‌شوند. بیمار با مشاهده چهره خود در حین  انقباضات صورت، درخواست‌های اصلاحی اش را با پزشک مطرح می‌کند. مثلا اصلاح تا به تا بودن ابروها یا بالا بردن گوشه چشم‌ها. پزشک نتیجه تزریقات و تغییرات چهره را برای فرد توضیح خواهد داد و فرد را از عوارض جانبی محتمل آگاه می‌کند؛ نهایتا نقاط تزریق مشخص می‌شوند و تزری انجام می‌شود.

در حال حاضر تزریق سم بوتولینوم تنها روش درمانی خطوط چهره است که دارای مجوز سازمان غذا و داروی آمریکا است. البته راه‌ها و روش‌های بسیار متنوعی برای جوانسازی پوست توسط متخصصین زیبایی پیشنهاد و انجام می‌شوند.لایه برداری شیمیایی پوست، میکرودرم ابریژن، لیزر صورت،‌استفاده از رتینوئیدها و نخ‌های لیفت از روش‌های پر تکرار و پرطرفدار جوانسازی پوست هستند.

آماده‌سازی برای بوتاکس

تزریق کردن سم بوتولینوم یا هر ماده تزریقی دیگری احتمال بروز کبودی را به همراه دارد. برای به حداقل رساندن میزان کبودی بهتر است بیمار از دو هفته قبل از انجام تزریقات، استفاده از داروهای ضد انعقاد خون و رقیق کننده‌های خون مانند آسپیرین را متوقف کند. تزریق کردن بوتاکس نیازی به بی‌هوشی ندارد.

تزریق کردن بوتاکس

سم بوتولینوم به شکل پودر و به همراه مایع حلال آماده می‌شود. پزشک معالج قبل از تزریق آن، پودر را در حلال خود حل کرده و محلول حاصل را تزریق می‌کند.

دوز سم تزریقی با توجه به نوع دقیق سم بوتولینوم مصرفی و حجم عضله هدف مشخص می‌شود. عموما تزریق سم به عضله، حین انقباض عضله هدف انجام می‌شود. به این شکل که اگر قصد تزریق کردن بوتاکس به پیشانی را داشته باشید پزشک از شما می خواهد به شدت اخم کرده و عضلات ناحیه پیشانی را منقبض کنید و سپس تزریق را به درون عضله انجام خواهد داد.      

تزریق کردن بوتاکس

تزریقات بوتاکس در حجم بسیار کم انجام می‌شود. به طور معمول برای از بین بردن خطوط پیشانی 5 نقطه برای تزریق انتخاب می‌شود. یک تزریق در میان ابروها برای فلج کردن ماهیچه هرمی بینی انجام می‌شود. عضله هدف بعدی، ماهیچه اخم است. برای فلج شدن این ماهیچه تزریقات به ناحیه داخلی ابروها انجام می‌شود. برای هر ابرو دو تزریق انجام می‌شود.

بوتاکس صورت به طور معمول برای از بین بردن چروک‌های ناحیه بالایی صورت انجام می‌شود. یک سوم بالایی صورت بهترین نتیجه را در برابر تزریق کردن بوتاکس از خود نشان می‌دهد.  خطوط افقی پیشانی و خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم هم با بوتاکس برطرف می‌شوند. سوزش و احساس گزیدگی حین تزریق سم بوتولینوم شایع است و عموما تا چند دقیقه بعد از تزریق برطرف می‌شود.

مراقبت بعد از بوتاکس صورت

تزریق سم بوتولینوم راه حلی موثر برای جوانسازی پوست است. هرچند شما در این روش درمانی، سمی را وارد بدن خود می‌کنید که موجب فلج شدن موقتی و موضعی عضلات شما خواهد شد. به همین دلیل باید انتشار این سم در بدن کنترل شده باشد تا از فلج شدن عضلات ناخواسته جلوگیری کنیم.

  • بعد از تزریق سم بوتولینوم بهتر است تا 4 ساعت دراز نکشید و نخوابید.
  • سر و گردنتان را تا حد ممکن صاف نگه دارید.
  • تا یک روز بعد از تزریق از ماساژ دادن پوست و گرم کردن آن خودداری کنید.
  • تا یک روز بعد از تزریق از فعالیت‌های شدید بدنی که موجب افزایش گردش خون می‌شوند بپرهیزید. (ورزش سنگین، وان آب داغ و استفاده از سونا)
  • تا یک روز بعد از تزریق از نوشیدنی‌های الکلی استفاده نکنید.

نتیجه بوتاکس

فلج شدن نسبی عضله هدف، 3 روز بعد از تزریق کردن بوتاکس قابل مشاهده خواهد بود. اما مشاهده نتایج نهایی و فلج شدن کامل عضله تا دو هفته به طول می‌انجامد. نتیجه تزریق کردن بوتاکس در جوانسازی پوست تا ماه‌ها ماندگار است. بعد از گذشت 3 تا 4 ماه از تزریق سم، علائم حرکتی در عضله به مرور مشاهده می شوند. بعد از از بین رفتن تاثیر سم، امکان تزریق مجدد آن وجود دارد. نتایج ثبت شده نشان می‌دهند که تکرار تزریقات، موجب ماندگارتر شدن و طولانی شدن تاثیر آن‌ها خواهد شد.

کلام آخر

استفاده از بوتاکس و تزریق آن برای جوانسازی پوست این روز‌ها بسیار پرطرفدار است. هرچند روش‌های بسیار متنوعی در صنعت زیبایی برای جوانسازی پوست وجود دارد؛‌ اما این روش هم نتایج بسیار خوبی از خود نشان داده، هم سریع است و هم مدت زمان اثربخشی آن به نسبت طولانی است. با چندبار تکرار در طول سال همواره پوستی صاف و بدون چین و چروک خواهید داشت. از دیگر مزایای دراز مدت درمان با بوتاکس،‌پیشگیری از عمیق شدن خطوط چهره و جلوگیری از ایجاد چین و چروک در صورت است.   

دکتر انوشیروان رضای صراف

دکترای حرفه ای پزشکی پوست و زیبایی
- بیش از دو دهه تجربه بین المللی
- متخصص clinical and anatomical pathology

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان کلیک کنید