بوتاکس ابرو چیست؟

بوتاکس ابرو

حفظ زیبایی صورت و جلوگیری از نمایان شدن آسان پیری پوست یکی از چالش‌هایی است که اغلب افراد با ورود به دوران جوانی خود و پیش از میان‌سالی به دنبال آن هستند. از این رو، آن‌ها همیشه به دنبال جدیدترین روش‌ها برای درمان و پیشگیری هستند. یکی از نام‌هایی که برای داشتن پوست صاف و چین و چروک زیاد شنیده می‌شود، بوتاکس است. تزریق بوتاکس ابرو یکی از جذاب‌ترین روش‌های از بین بردن خطوط کنار ابرو است که چهره‌ای زیبا و بی‌نقص را پدید می‌آورد. آیا تا به حال در مورد بوتاکس ابرو شنیده‌اید؟

یکی از نمادهای زیبایی صورت، ابرو است. این تار موهای کوچک تأثیر باورنکردنی در هرچه زیباتر شدن چهره و شادابی آن دارند. از این رو، همه افراد در هر سنی به ابروهای خود و زیبایی آن توجه می‌کنند. با افزایش سن و آشکار شدن خطوط چین و چروک در صورت، خطوط ریزی نیز در اطراف چشم و ابروها پدیدار می‌شود که ممکن است حتی باعث افتادگی ابرو شوند و از جذابیت‌های صورت بکاهند. یکی از راهکارهای سریع برای جوانسازی پوست، تزریق بوتاکس است. با تزریق بوتاکس به عضلات نواحی مختلف صورت، همچن بوتاکس ابرو، می‌توان عضلات آن نواحی را ضعیف کرده و باعث بالا رفتن ابرو شوند.

بوتاکس چیست؟

تزریق بوتاکس ازجمله کلماتی است که در سال‌های اخیر توسط بسیاری از متخصصان پوست و زیبایی بارها شنیده می‌شود. در حقیقت، متخصصان با تزریق ماده‌ای به نام بوتاکس به عضلات، سبب فلج شدن یا ضعیف شدن عضلات بدن می‌شوند تا از این طریق، جوانسازی پوست را انجام دهند. بوتاکس، نوعی سم به نام بوتولینیوم است که توسط نوعی باکتری ساخته می‌شود. مقادیر بالای این سم یا مصرف خوراکی آن می‌تواند بسیار خطرناک باشد؛ اما تزریق بوتاکس به مقدار کم و زیر نظر متخصصان، می‌تواند برای ضعیف کردن عضلات استفاده شود.

بوتاکس ابرو

همان‌طور که گفته شد، استفاده از بوتاکس زیر نظر متخصصان می‌تواند برای مقاصد درمانی باشد. به عنوان مثال، بوتاکس ابرو، یکی از رایج‌ترین شیوه‌های درمانی برای درمان افتادگی ابرو است. به صورت کلی، افرادی که به دلیل افزایش سن، دچار افتادگی ابرو شده‌اند یا از نظر ژنتیکی ابروهای افتاده دارند، می‌توانند با تزریق بوتاکس ابرو، به بالا رفتن ابروهای خود (لیفت ابرو) کمک کرده و چهره‌ای جوان‌تر برای خود بسازند.

قبل و بعد از تزریق بوتاکس

برای انجام بوتاکس ابرو، متخصص، بوتاکس را به عضلات زیرین و میانی ابروها تزریق می‌کند. با این عمل، عضله‌های فرونتالیس پیشانی ضعیف شده و به سمت بالا کشیده می‌شوند. به این ترتیب، در کنار از بین رفتن خطوط چین و چروک، ابروها نیز به سمت بالا می‌روند و مشکل افتادگی یا عدم تقارن ابروها رفع می‌شود.

بوتاکس ابرو برای چه افرادی مناسب است؟

تشخیص تزریق بوتاکس برای جوانسازی پوست به نظر متخخصان پوست، مو و زیبایی بستگی دارد. با این حال، افراد زیر می‌توانند با بوتاکس ابرو، چهره خود را جوان‌تر و زیباتر نمایند.

 • افرادی که صورت ارثی دچار افتادگی ابرو هستند
 • افرادی که ابروهای نامتقارن دارند
 • افرادی که با افزایش سن، ابروهایشان دچار افتادگی شده است
 • افرادی که در اطراف چشم و ابروهای خود، چین و چروک مشاهده می‌کنند
 • تنها افراد بالای 18 سال می‌توانند تزریق بوتاکس را انجام دهند
 • افرادی که به دلایل بیماری یا ترس نمی‌توانند عمل جراحی انجام دهند
 • افرادی که نمی‌خواهند لیفت دائمی ابرو انجام دهند

آیا بوتاکس ابرو می‌تواند عوارض جانبی به همراه داشته باشد؟

تزریق بوتاکس ابرو نیز همچون سایر روش‌های درمانی می‌تواند در کنار مزیت‌هایی که دارد، با عوارض جانبی نیز همراه باشد. اصلی‌ترین راهکار برای کاهش عوارض جانبی بوتاکس ابرو، تزریق بوتاکس زیر نظر پزشک متخصص و ماهر است. با این وجود، عوارض جانبی زیر نیز ممکن است در برخی از افراد مشاهده شود.

 • تورم در محل تزریق بوتاکس
 • کبودی یا قرمزی محل تزریق
 • سر درد
 • بی حسی
 • درد در محل تزریق بوتاکس

با انجام بوتاکس ابرو تحت نظر پزشک متخصص از سلامتی این روش می‌توان مطمئن شد. با این حال، برخی از افراد که احتمال حساسیت به ماده بوتاکس را دارند یا عمل تزریق بوتاکس ابرو را در مکانی غیر از کلینیک‌های رسمی انجام می‌دهند، ممکن است با عوارض زیر مواجه شوند که نیاز است فوراً به پزشک مراجعه کنند.

 • تنگی نفس
 • مشکل در صحبت کردن
 • مشکل در قورت دادن مواد غذایی
 • افتادگی ابروها
 • افتادگی پلک

میزان موفقیت تزریق بوتاکس ابرو نسبت به سایر روش‌ها چقدر است؟

تزریق بوتاکس ابرو برای لیفت ابرو به عوامل متعددی همچون سن فرد، نوع عضلات و جنس آن‌ها و نیز میزان افتادگی ابروها بستگی دارد. از این نظر، میزان اثرگذاری بوتاکس ابرو در هر فردی منحصر به خود اوست. به عنوان مثال، از بین بردن خطوط اخم سرسخت یا همان گلابلا با تزریق بوتاکس با واحدهای بیشتر امکان‌پذیر است اما چروک‌های بالای ابرو را می‌توان با میزان کمی از بوتاکس (حدود 2 الی 5 واحد در هر سمت) رفع کرد.

میزان موفقیت تزریق بوتاکس ابرو

در مقایسه با سایر روش‌های جوانسازی پوست همچون تزریق ژل، این روش درمانی در عین مؤثر بودن، برگشت‌پذیر است و معمولاً بعد از گذشت چند ماه از تزریق بوتاکس، اثر سمی آن از بین می‌رود و عضلات دوباره فعال می‌شوند.

هزینه بوتاکس ابرو چقدر است و چند جلسه درمانی نیاز دارد؟

بوتاکس ابرو نیز مانند تزریق بوتاکس به سایر نواحی، به عوامل متعددی همچون مهارت پزشک متخصص، کلینیک مجهز و رسمی، کیفیت مواد و ابزارهای مورد استفاده، برند بوتاکس مورد استفاده، میزان دوز مصرفی بوتاکس و تعداد نواحی تزریق، مراقبت‌ها و مشاوره‌های پس از تزریق بوتاکس بستگی دارد.

از این رو، ممکن است هر فردی در کلینیک‌های گوناگون با قیمت‌های متفاوتی مواجه شود. فراموش نکنید که سلامتی شما از هر موضوعی مهم‌تر است. علاوه بر این، برخی از کلینیک‌ها با رقیق کردن ماده مصرفی خود، از قیمت می‌کاهند. این موضوع شاید در نگاه اول، مقرون‌به‌صرفه به نظر بیاید؛ اما فراموش نکنید که رقیق شدن ماده بوتاکس از اثربخشی آن کم کرده و شما مجبور می‌شوید در بازه زمانی کوتاه‌تری تزریق بوتاکس را دوباره انجام داده و هزینه نهایی خود را افزایش دهید.

میزان موفقیت تزریق بوتاکس ابرو

نتیجه تزریق بوتاکس ابرو را پس از دو هفته می‌توان مشاهده کرد. ماندگاری این روش درمانی بسته به افراد مختلف بین 3 الی 6 ماه است که پس از آن برای تزریق مجدد بوتاکس به پزشک مراجعه می‌کنند. به صورت کلی، بوتاکس ابرو برای دو الی سه بار در سال به افراد پیشنهاد می‌شود که به مرور و با انجام تزریق‌ها به دفعات بیشتر، نتیجه بهتری را می‌توان مشاهده کرد.

سخن آخر

بوتاکس ابرو یکی از اثرگذارترین و مطمئن‌ترین روش‌ها برای درمان افتادگی ابرو و رفع عدم تقارن آن است. با انجام تزریق زیر نظر پزشک متخصص می‌توانید در عین کم کردن اثرات جانبی تزریق بوتاکس، به جوانسازی هرچه بهتر پوست خود و رفع خطوط چین و چروک کمک کنید.

دکتر انوشیروان رضای صراف

دکترای حرفه ای پزشکی پوست و زیبایی
- بیش از دو دهه تجربه بین المللی
- متخصص clinical and anatomical pathology

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان کلیک کنید