برگشت موهای زائد بعد از لیزر

برگشت موهای زائد بعد از لیزر

امروزه بسیاری از افراد برای از بین بردن موهای زائد خود به مراکز زیبایی و مطب های پزشکان پوست و مو مراجعه می کنند ولی ممکن است پی از انجام لیزر نگران تأثیر آن روی قسمت های مختلف بدن باشند. در واقع لیزر یک پالس نوری می باشد که بی آنکه به بافت های اطراف صدمه ای وارد کند، به گرما تبدیل شده و وارد فولیکول مو خواهد شد و از طریق این روش رشد و رویش دوباره مو از بین می رود. اما سوال اصلی اینجاست که آیا موهای زائد پس از لیزر به طور کامل از بین می روند ؟ چه زمانی برگشت موهای زائد بعد از لیزر طبیعی است ؟

علت برگشت موهای زائد بعد از لیزر

امروزه دستگاه های مختلفی برای متوقف کردن رشد موها و لیزر موهای زائد ساخته شده اند. هر کدام از لیزرها و IPL هایی که برای نابودی رشد موهای زائد ساخته شده اند. البته باید توجه شود که تکنولوژی های به کار رفته در این دستگاه ها متفاوت می باشد.

در صورتی که پیش از شروع دوره لیزر، اختلالات هورمونی یا تیروئیدی و یا تخمدان پلی کیستسک در افراد درمان نشوند، انجام دادن لیزر ممکن است باعث شود که موهای زائد بعد از لیزر برگردند و یا حتی تشدید شوند. به طور کلی باید گفت که در برخی مواقع بعد از یک دوره کامل لیزر مثلا ۳_۶جلسه یا ۶_۱۰ جلسه ، برگشت موهای زائد بعد از لیزر رخ می دهد که این موضوع نگران کننده نیست و به وسیله شارژ مجدد موهای زائد به طور کامل از بین خواهند رفت.

سایر عواملی که باعث برگشت موهای زائد بعد از لیزر می شوند عبارتند از :

نحوه ریختن موها بعد از لیزر

چرخه رشد مو دارای سه مرحله است و بیشتر اوقات در حدود هشتاد و پنج درصد از رشد موی شما در مرحله Anagen است. لیزر در این مرحله می تواند به فولیکول مو برسد و مو را گرم کند و از بین ببرد.

  • Anagen مرحله رشد
  • Catagen مرحله پسرفت
  • Telogen فاز استراحت

در بسیاری از بیماران بعد از انجام دادن لیزر، پوست به مدت 1 الی 2 روز کمی قرمز متمایل به صورتی رنگ است. موها طی 5 الی 14 روز پس از لیزر شروع به ریزش می کنند و ممکن است هفته ها این ریزش ادامه یابد. در صورت تمایل به سرعت بخشیدن به این روند، می توانید حدودا پس از 5 روز بعد از لیزر شروع به شیو کردن موها کنید.
البته همه موها ممکن است نریزند بلکه فقط آنهایی که در مراحل رشد چرخه (بخشی از چرخه که مستعد درمان شدن با لیزر است) قرار داشتند؛ از بین می روند.

مراحل-رشد-مو

برگشت موهای زائد با مصرف ویتامین و مکمل

برخی از خانم ها و یا آقایان برای رشد موهای سر خود و یا جلوگیری از ریزش مو ها از ویتامین ها و مکمل های غذایی استفاده می کنند. این مکمل ها بر روی رشد کل موهای بدن اثر می گذارند و تنها محدود به موی سر نمی شوند.
مصرف این ویتامین ها می تواند اثرات مثبت بسیاری برای پوست و مو داشته باشد اما نتایج لیزر موهای زائد را تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین در طول دوره لیزر درمانی مکمل و ویتامین مصرف نکنید زیرا ممکن است موجب بازگشت لیزرهای موهای زائد شوند.

سندروم تخمدان پلی کیستیک و برگشت موهای زائد بعد از لیزر

از هر 5 خانم 1 نفر مبتلا به تنبلی تخمدان و سندروم تخمدان پلی کیستیک می باشد. از تغییراتی که این عارضه در بدن ایجاد می کند می ‏توان به اضافه وزن، تولید هورمون‏های مردانه (آندروژن) و افزایش رشد مو اشاره کرد. اینکه درجه حرارت لیزر باعث افزایش رشد موها شود به ندرت اتفاق می افتد اما رویش مجدد مو بعد از لیزر به دلیل تغییرات هورمونی بسیار رایج است. موهایی که بر اثر این اتفاق رشد می‏ کنند سیاه و ضخیم هستند و به سختی اصلاح می ‏شوند.

بازگشت موهای لیزر شده در بارداری

تغییرات هورمونی که طی دوران بارداری رخ می دهد طبیعی است و تقریبا تمامی مادران آن را تجربه می کنند. آندروژن یکی از هورمون هایی است که در دوران بارداری ترشح شده و میزان آن افزایش می یابد. این هورمون اثرات مستقیم بسیاری بر روی رشد موها داشته و می تواند موجب بازگشت لیزر موهای زائد نیز گردد. همچنین طی این دوران هورمون های دیگری همچون استروژن نیز می توانند موجب رشد غیر منتظره مو و یا ضخیم شدن مو در بخش های مختلف بدن شما شوند.

{“@context”:”https://schema.org”,”@type”:”FAQPage”,”@id”:”https://drsarraf.com/%d8%a8%d8%b1%da%af%d8%b4%d8%aa-%d9%85%d9%88%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b2%d8%a7%d8%a6%d8%af-%d8%a8%d8%b9%d8%af-%d8%a7%d8%b2-%d9%84%db%8c%d8%b2%d8%b1/”,”mainEntity”:[{“@type”:”Question”,”name”:”سرعت برگشت موهای زائد بعد از لیزر در کدام نواحی بیشتر است ؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”سرعت برگشت موهای زائد بعد از لیزر در برخی قسمت های بدن مانند چانه، گردن یا دیگر نواحی صورت بیشتر است، که می تواند به دلیل تغییرات هورمونی و فعال شدن مجدد فولیکول ها توسط آندروژن هایی مانند تستوسترون باشد. البته موهایی که بعد از لیزر رشد می کنند معمولا نازک و کرکی هستند.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”آیا لیزر موهای زائد دائمی است ؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:” لیزر موهای زائد روشی تقریبا دائمی است در برخی افراد موها یا رشد نمی کنند یا خیلی کم رشد می کنند. با این حال، تصور اینکه فولیکول‌های مو هرگز از آسیب گرمایی لیزر بهبود نمی‌یابند، چندان واقع بینانه نیست. توجه داشته باشید که حتی در صورت برگشت موهای زائد بعد از لیزر، این موها بسیار کم پشت تر از قبل لیزر درمانی خواهند بود.  <br>”}},{“@type”:”Question”,”name”:”چند جلسه لیزر برای از بین بردن دائمی موهای زائد لازم است ؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”تعداد جلسات لیزر موهای زائد به نوع و رنگ پوست یا ضخامت موها بستگی دارد و به طور کلی، افرادی که موهای تیره تر و ضخیم تری دارند، تعداد جلسات کمتری برای لیزر مراجعه می کنند یا مثلا زمانی که لیزر در نواحی مانند چانه و زیر بغل که موهای مقاومی دارند انجام می شود، جلسات درمانی بیشتری نیاز است تا نتایج ایده آل تری حاصل گردد.<br>اما توصیه می شود هر فرد شش تا هشت جلسه لیزر را پشت سر هم انجام دهد و معمولا بعد از جلسه اول، بیست تا بیست و پنج درصدی رشد موها کاهش می یابد.”}}]}

کلام آخر

شما می توانید پیش از انجام لیزر موهای زائد در مطب زیبایی ما با پزشک پوست و مو مشورت نمایید و تمامی سوالات خود را پیش از انجام لیزر از ایشان بپرسید. همچنین لازم به ذکر است ما برای نابودی موهای زائد از دستگاه الکساندریت کندلا استفاده می نماییم طی یک مطالعه که به بررسی اثرات لیزر موهای زائد بر روی 489 بیمار پرداخته است؛ مشخص شده است که از بین این 489 بیمار، فقط 3 بیمار افزایش رشد مو را بعد از لیزر موهای زائد گزارش دادند. زیرا این بیماران تحت درمان با لیزر مو الکساندریت قرار گرفته بودند.

دکتر انوشیروان رضای صراف

دکترای حرفه ای پزشکی پوست و زیبایی
- بیش از دو دهه تجربه بین المللی
- متخصص clinical and anatomical pathology

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان کلیک کنید