برای جلوگیری از ریزش مو چه بخوریم؟

برای جلوگیری از ریزش مو چه بخوریم؟
برای ریزش مو چی خوبه

روتین زندگی ما کم و بیش بر سلامت مو‌هایمان موثر است. عادت‌های روزمره بر پوست سر و تار مو تاثیر می‌گذارند،‌ این عوامل شامل رژیم غذایی ما هم می‌شود. تحقیقات متنوع نشان داده‌اند که رژیم غذایی و مواد مغذی دریافتی ما بر ریختن مو یا افزایش رشد آن‌ها تغییر ایجاد می‌کنند. رژیم غذایی مناسب می‌تواند منجر به داشتن مو‌هایی درخشان، سرحال و سالم شود.برای جلوگیری از ریزش مو چه بخوریم؟ سوالی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

چه چیزی برای ریزش مو بخوریم

افزایش رشد مو با رژیم غذایی مناسب

همه ما در دوران مختلف شاهد ریزش در مو‌هایمان بوده‌ایم. شرایط سنی از عوامل موثر در ریختن مو‌هاست، اما ریختن مو‌ها ممکن است در هر شرایط سنی اتفاق بی‌افتد. ریختن مقدار مشخصی از مو‌ها در روز، عادی به نظر می‌رسد، اما زمانی که این ریزش افزایش پیدا کند، ممکن است باعث نگرانی شود. اگر به طور ناگهانی شاهد ریزش شدید مو‌ها بودید، بهتر است به رژیم غذاییتان توجه کنید، شاید کلید درمان ریزش مو‌هایتان در مواد غذایی دریافتی شما نهفته باشد.

ساختار مو از مقادیر قابل توجهی پروتئین تشکیل شده است، این پروتئین تشکیل دهنده ساختار مو کراتین نامیده می‌شود. از این رو داشتن رژیم غذایی غنی از پروتئین به عملکرد بهتر سلول‌های تولید کننده مو کمک می کند. با بهتر شدن عملکرد این سلول‌ها و رساندن مواد مغذی مناسب به پوست سر، شاهد رشد مجدد مو‌های سالم و قوی خواهیم بود. تقویت هم زمان فولیکول‌ها و پوست سر موجب درمان ریزش مو می‌شود.

در کنار اهمیت مواد غذایی دریافتی از جهت سلامتی پوست سر و مو‌ها، رژیم مناسب موجب کنترل و ایجاد تعادل در هورمون‌ها می شود. با تعدیل هورمون‌ها به رشد بهتر و بیشتر مو‌ها کمک می شود.

مواد غذایی مناسب برای جلوگیری از ریزش مو

برای تقویت مو‌ها بهتر است مواد غذایی حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. در ادامه به معرفی 6 ماده غذایی موثر در بهبود کیفیت مو می‌پردازیم.

 هویج

خوردن هویج علاوه بر مزایایی که برای چشم‌ها و بینایی دارد، به تقویت مو‌ها، افزایش کیفیت پوست سر و درمان ریزش مو هم کمک می کند. هویج منبع غنی از بتا کاروتن است. بتا کاروتن بعد از ورود به بدن به ویتامین آ تبدیل می‌شود. ویتامن آ موجب افزایش تولید سبیوم در پوست سر می‌شود؛ وجود سبیوم به میزان کافی در پوست سر به داشتن مو‌های سالم و درخشان کمک می‌کند.

برای جلوگیری از ریزش مو چه بخوریم؟

خوردن هویج باعث بهبود گردش خون در بدن می‌شود، گردش خون مناسب در کل بدن هم منجر به گردش بیشتر خون در پوست سر است که موجب تقویت فولیکول مو و رشد بهتر و بیشتر موها می شود.

میگو

غذای دریایی مانند میگو منبع فوق العاده ای برای تامین پروتئین‌هاست. این غذاهای دریایی ویتامین‌ها (به خصوص ویتامین ب 12) و مواد معدنی ضروری برای بدن را تامین می‌کنند. اضافه شدن غذاهای دریایی به رژیم غذایی موجب بهبود عملکرد کلی بدن است. غذاهای دریایی جایگزین مناسبی برای گوشت قرمزند.

میگو‌ها و ویتامین‌های موجود در آن‌ها موجب سلامت سلول‌های خونی و عصبی می‌شوند. سلامت سلول‌های خونی و عصبی بر پوست سر و فولیکول‌ها هم تاثیر‌گذار است.

میگو‌ها مقادیر قابل توجهی آهن و روی دارند که در درمان ریزش مو‌ها و جلوگیری از نازک شدن آنها نقش مهمی ایفا می‌کنند.

ماهی

همان‌طور که اشاره شد ماهی هم که نوعی از غذاهای دریایی است، مقدار زیادی پروتئین دارد. پروتئین موجود در ماهی، ماده اصلی جهت تولید مو را تامین می‌کند. علاوه بر این، ماهی حاوی مقدار اندکی چربی است، چربی موجود در ماهی موجب کاهش سطح تستسترون می‌شود. بعضی از انواع ریزش مانند کچلی مردانه در اثر افزایش سطح هورمون‌های مردانه از جمله آندروژن و تستسترون اتفاق می‌افتد. با اضافه شدن مواد حاوی چربی مفید سطح این هورمون‌ها پایین می‌آید و تا حدودی جلوی ریختن مو را می‌گیرد.

تخم مرغ

اسید‌های چرب از مواد اساسی مورد نیاز بدن برای افزایش رشد مو‌هاست.  افزایش میزان اسید‌های چرب اساسی مانند امگا-6 موجب تقویت فولیکول مو و افزایش کیفیت کلی مو‌ها و تسریع رشد در آن‌ها می‌شود. تخم‌مرغ منبع طبیعی برای تامین امگا-6 مورد نیاز بدن است. ویتامین ب 7 هم از ویتامین‌هایی است که به وفور در تخم‌مرغ یافت می‌شود و موجب درمان ریزش مو می شود.

گردو

گردو از بهترین مغزهاییست که می‌توانید به رژیم غذاییتان اضافه کنید. گردو سرشار از مواد مغذی است که موجب تقویت رشد مو می شوند؛‌ از جمله پروتئین‌ها،‌ ویتامین‌ها،‌ مواد معدنی و امگا-6. در مصرف گردو تعادل را حفظ کنید. سلنیوم از دیگر موادی است که در گردو یافت می‌شود؛‌ نوعی ارتباط معنا‌دار بین از دست دادن مو‌ها در مقادیر بسیار کم یا انباشته شدن مقادیر زیاد سلنیوم در خون یافت شده است.

جو دو سر

جو دو سر مقدار قابل توجهی اسید چرب دارد که باعث تقویت رشد مو می‌شود. جو دو سر منبع فیبر است؛ خوردن فیبر‌ها به بدن برای رشد و تکامل کمک می‌کند. این رشد و تکامل برای همه‌ سلول‌های بدن از جمله فولیکول مو اتفاق می‌افتد.بررسی‌ها نشان می‌دهند که خوردن غذا‌هایی که  با آرد کامل درست شده باشند، موجب براق شدن مو‌ها می‌شود. از دیگر مواد مفید موجود در جو دو سر می‌توان به آهن و روی اشاره کرد که در درمان ریزش مو‌ تاثیر بسزایی دارند

کلام آخر

عوامل ژنتیکی به عنوان یکی از عوامل مشترک و اصلی در ریختن مو بین افرادی که ریزش شدید و کچلی داشتند، مشاهده شده‌است. عوامل ژنتیکی می‌توانند الگو‌های مشخصی از کم مویی را شکل دهند؛ ‌مانند طاسی مردانه و کچلی در زنان. داشتن رژیم غذایی مناسب می‌تواند به جلوگیری از کم مویی و درمان ریزش مو کمک کند. مواد غذایی روزانه خود را با دقت انتخاب کنید؛ تا به این وسیله کیفیت پوست سرتان را بهبود ببخشید و مو‌های سالمی داشته باشید.

اگر به دنبال روش‌های موثرترید، از پزشک متخصص راهنمایی بگیرید. پزشک با بررسی شرایط پوست،‌مو، الگوی ریزش در مو‌ها، ‌کیفیت مو‌ها،‌ شرایط خانوادگی و … راه حل کاملی به شما ارائه خواهد داد. در بیشتر موارد پزشک، مکمل‌های غذایی را جهت جبران کمبود‌های رژیم غذایی تجویز می‌کند. استفاده از مکمل‌های غذایی به طور معمول همراه با درمان‌های موضعی تجویز می‌شوند. رساندن مواد مغذی و کمک کننده به رشد مو به طور موضعی از سطح پوست هم انجام می‌شود. استفاده از شامپو، تونر و لوسین‌ها اشکال معمول از این نوع درمان‌های موضعی هستند. 

دکتر انوشیروان رضای صراف

دکترای حرفه ای پزشکی پوست و زیبایی
- بیش از دو دهه تجربه بین المللی
- متخصص clinical and anatomical pathology

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان کلیک کنید