بهترین روش درمانی از بین بردن جای جوش

از بین بردن جای جوش

شیوع جوش‌های فعال روی پوست وضعیت آزاردهنده‌ای است، اما شرایط وقتی بدتر می‌شود که جای جوش و اسکار روی پوست ماندگار شوند! البته خبر خوب این است که راه‌های زیادی برای درمان و از بین بردن جای جوش و اسکار پوستی وجود دارد.درمان جوش و جلوگیری از شیوع مجدد آن‌ها اولین قدم برای درمان اسکار پوستی است. با بروز مجدد جوش‌، امکان ایجاد اسکار‌های جدید وجود دارد؛ از این رو درمان و جلوگیری از شیوع جوش اهمیت ویژه‌ای دارد.

درمان جوش‌های فعال و از بین بردن جای جوش به طور هم‌زمان امکان‌پذیر نیست. التهاب پوست حین شیوع جوش‌های فعال از عواملی است که موجب کاهش تاثیر روش‌های درمان اسکار می‌شود.

اسکار پوستی چیست؟

با شیوع جوش‌‌های فعال روی پوست و آسیب رسیدن به بافت میانی پوست، آثاری ماندگار از جای جوش‌ها روی پوست ایجاد می‌شود.قبل از اینکه در جهت درمان جوش‌های پوستی اقدامی انجام شود، بهتر است نوع جوش‌های پوستتان را بشناسید، جوش‌ها انواع مختلف و متنوعی دارند؛ هر کدام قابلیت بهبود با روش درمانی به خصوصی خواهند داشت.

اینگونه نیست که یک روش جامع و مشخص برای درمان همه جوش‌های پوستی وجود داشته باشد، به همین دلیل شناسایی عامل بروز جوش‌ها و بررسی نوع جوش‌ها در انتخاب روش درمان آن‌ها نقش کلیدی ایفا می‌کند.نوع پوست فرد هم در انتخاب روش درمان حائز اهمیت است.

به عنوان مثال درمان لیزری عمقی، برای پوست‌های تیره پیشنهاد نمی‌شود، زیرا این روش درمانی برای پوست‌های تیره، خطر چند رنگ شدن پوست و بوجود آوردن اسکار‌های ماندگار را به همراه دارد.جنس و رنگ پوست از عوامل تایین کننده در انتخاب روش مناسب برای از بین بردن جای جوش است.

بیشتر بخوانید : جوش صورت نشانه چیست؟ و مقاله علت جوش صورت چیست؟

جای جوش مزمن یا اسکار آتروفیک

جای جوش مزمن و اسکار آتروفیک به طور معمول روی پوست صورت مشاهده می‌شوند. این نوع جای جوش در قسمت داخلی پوست ایجاد می‌شود. اسکار آتروفیک زمانی بوجود می‌آید که حین درمان زخم، کلاژن کافی توسط سلول‌های پوستی ایجاد نشود. در این حالت حفره ایجاد شده توسط زخم، پر نخواهد شد. در نتیجه کمبود تولید کلاژن حین بازسازی پوست، نواحی خاصی از پوست حجم طبیعی خود را از دست داده و فرورفتگی‌هایی در سطح پوست قابل مشاهده خواهند بود. سه نوع مختلف اسکار آتروفیک وجود دارد:

اسکار آتروفیک مربعی (boxcar)

این نوع از اسکار آتروفیک، شکل مربعی یا U شکل دارند. ممکن است بسیار عمیق یا سطحی باشند و لبه‌های آن‌ها‌ تیز است. هر چقدر عمق این زوائد پوستی کمتر باشد، شانس درمان‌ آن‌ها بیشتر خواهد بود و روش‌های درمانی راحت‌تری برای آن‌ها وجود دارد.

اسکار آتروفیک مربعی (boxcar)

میکرودرم ابریژن، فیشیال صورت و لایه برداری سطحی از پوست روش‌های درمانی است که برای از بین بردن اسکار مربعی در انواع مختلف پوست قابل اجرا است.درمان با لیزر هم روش موثری است که برای پوست‌های روشن کارآیی خواهد داشت.

اسکار آتروفیک مثلثی (ice pick)

اسکار آتروفیک آیس پیک، مثلثی، نازک و 7 شکل است. ظاهر این لک‌ها شبیه به آثار آبله مرغان دیده می‌شوند. این نوع از اسکار آتروفیک قابلیت نفوذ به عمق پوست را داشته و یکی از سر‌سخت‌ترین انواع اسکار‌ آتروفیک است و به سختی به درمان واکنش نشان می‌دهد. دلیل سخت بودن درمان این نوع اسکار پوستی، عمیق شدن آن در پوست است.

اسکار آتروفیک گرد (rolling)

این نوع از اسکار آتروفیک به طور عمومی شکل گرد با زوایای نامنظم و نامتقارن دارند. عموما به صورت مزمن روی پوست بوجود می‌آیند.

اسکار‌ بر‌آمده یا هایپرتروفیک

به طور عمومی وقتی راجع‌به جای جوش و اسکار صحبت می‌کنیم اولین تصویری که به ذهن ما خطور می‌کند، فرورفتگی‌هایی روی سطح پوست است. اما نوع دیگری از جای جوش و اسکار وجود دارد که به شکل برآمدگی در سطح پوست مشاهده می‌شوند. این نوع از اسکار‌ها که به اسکار‌های هایپرتروفیک مشهورند بیشتر در نواحی سینه و پشت بدن مشاهده می‌شوند. تولید بیش از اندازه کلاژن توسط سلول‌های پوستی موجب ایجاد اسکار‌های هایپرتروفیک می‌شود.

اسکار‌ بر‌آمده یا هایپرتروفیک

قابل ذکر است ایجاد لک‌های رنگی روی سطح پوست، بعد از از بین رفتن جوش، اسکار نیست. این چند رنگ شدن پوست که به شکل لک‌های پوستی بنفش، قرمز و قهوه‌ای روی پوست ظاهر می‌شوند بعد از گذشت چند ماه به طور طبیعی از بین خواهند رفت. فیشیال صورت و پاکسازی صورت از روش‌های کمک کننده برای از بین رفتن چند رنگ شدن پوست است.

بیشتر بخوانید : لکه‌های قرمز روی پوست نشانه چیست؟ و مقاله سریعترین راه از بین بردن لک صورت

از بین بردن جای جوش

قبل از شروع درمان برای از بین بردن جای جوش به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید. پزشک با بررسی پوست شما بهترین روش برای درمان و از بین بردن جای جوش را به شما پیشنهاد خواهد داد. تشخیص اینکه زوائد پوستی شما اسکار یا جای جوش هستند یا به دلیل شرایط دیگری بوجود آمده‌اند بر عهده پزشک متخصص است. در صورتیکه عامل ایجاد اسکار‌ها، شرایط ویژه‌ای باشند، ممکن است درمان‌های معمول نتیجه عکس داشته باشند، به همین دلیل مراجعه به پزشک متخصص اهمیت خاصی دارد.

فیشیال صورت و پاکسازی صورت از جمله اقداماتی است که با لایه برداری از سطح پوست موجب بهبود شرایط پوستی شده و از ایجاد اسکار جلوگیری می‌کند.در مواردی که اسکار‌های پوستی عمیق نباشند، فیشیال صورت و پاکسازی صورت، روش درمانی برای از بین بردن جای جوش است که برای انواع مختلف پوست پیشنهاد می‌شود.روش‌های بسیار متنوعی برای از بین بردن جای جوش وجود دارد که به چند مورد از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

آلفا هیدروکسی اسید

آلفا هیدروکسی اسید یکی از ترکیباتی است که برای پاکسازی صورت و لایه برداری شیمیایی پوست استفاده می‌شود. این ماده در بسیاری از محصولاتی که برای درمان جوش استفاده می‌شوند وجود دارد. با پاکسازی صورت توسط آلفا هیدروکسی اسید و لایه برداری پوست، لایه نازکی از پوست مرده در سطح پوست برداشته می‌شود که موجب محو شدن تقریبی اسکار پوستی خواهد شد.

آلفا هیدروکسی اسید

پاکسازی صورت و لایه برداری، توسط آلفا هیدروکسی اسید موجب یک‌دست شدن پوست و از بین رفتن لک‌های رنگی روی سطح آن می‌شود.فیشیال صورت و لایه برداری پوست با استفاده از آلفا هیدروکسی اسید برای همه انواع پوست و از بین بردن جای جوش‌های متنوع مناسب است.

لاکتیک اسید

 بررسی‌های انجام شده از پاکسازی صورت با استفاده از لاکتیک اسید، نتایج رضایت بخشی برای از بین بردن جای جوش نشان داده‌اند.فیشیال صورت با استفاده از لاکتیک اسید طی 3 ماه، به صورت یک هفته در میان موجب بهبود شرایط پوستی و از بین رفتن جای جوش و اسکار شده است.

پماد‌ها، کرم‌ها، سرم‌های پوستی و کرم‌های لایه بردار بسیار متنوعی وجود دارند که حاوی مقادیری از لاکتیک اسید باشند. وجود لاکتیک اسید طبیعی در سرکه سیب؛ این ماده را تبدیل به ماده‌ای موثر برای از بین بردن جای جوش کرده است.پاکسازی صورت با استفاده از ترکیبات حاوی لاکتیک اسید موجب بهبود اسکار‌ها و از بین رفتن لک‌های رنگی سطح پوست می‌شود.

لاکتیک اسید

اگر پوست حساس و خیلی خشکی دارید قبل از پاکسازی صورت با استفاده از سرکه سیب، آن را روی قسمت کوچکی از پوست امتحان کنید. استفاده از سرکه سیب در فیشیال صورت برای پوست‌های حساس می‌تواند موجب التهاب، حساسیت و خارش پوست شود.استفاده از لاکتیک اسید برای پاکسازی صورت و از بین بردن اسکار برای انواع مختلف پوست امکان پذیر است.

رتینوئید

رتینوئید یکی از داروهای مناسب برای درمان جوش است که موجب از بین رفتن اسکار پوستی نیز می‌شود. استفاده از رتینوئید موجب جوانسازی سلول‌های پوستی می‌شود که منجر به بهبود کیفیت پوست خواهد شد. استفاده از رتینوئید به یکدست شدن رنگ پوست و محو شدن و از بین رفتن اسکار کمک می‌کند.حساس شدن بیش از اندازه پوست به آفتاب از عوارض جانبی استفاده از رتینوئید است، از این رو حین درمان پوست توسط رتینوئید باید همواره از کرم‌های ضد‌آفتاب قوی استفاده شود.

رتینوئید

کرم‌ها و سرم‌های پوستی متنوعی وجود دارند که حاوی مقادیری از رتینوئید باشند، اما در صورتیکه نیاز به درمان اختصاصی با رتینوئید باشد، پزشک متخصص محصولاتی با غلظت بالای رتینوئید را برای شما تجویز خواهد کرد.استفاده از رتینوئید برای از بین بردن اسکار آتروفیک و همچنین از بین بردن جای جوش مزمن تجویز می‌شود.

سالیسیلیک اسید

سالیسیلیک اسید، ماده موثره بسیاری از محصولات پوستی است که خاصیت ضدجوش داشته باشند. از چسب‌های درمان جوش گرفته تا شوینده‌های صورت و لوسیون‌های ضد جوش. از همین جهت احتمالا قبلا از این ماده موثره استفاده کرده‌اید.

سالیسیلیک اسید با پاکسازی صورت و تمیز کردن منافذ پوست موجب کاهش قرمزی و التهاب پوست می‌شود. فیشیال صورت با استفاده از سالیسیلیک اسید و لایه برداری آن یکی از بهترین راه‌ها برای از بین بردن اسکار و جای جوش‌هاست.استفاده از محصولات حاوی سالیسیلیک اسید در روتین روزانه پوست به بهبود کیفیت پوست کمک می‌کند.

استفاده از سالیسیلیک اسید در جلسات فیشیال صورت موجب پاکسازی صورت و لایه برداری سطحی آن خواهد شد.دیدن نتایج استفاده از سالیسیلیک اسید، احتمالا چند هفته زمان خواهد برد. استفاده مرتب از سالیسیلیک اسید برای پاکسازی صورت می‌تواند موجب خشکی یا حساسیت پوست شود. در صورتیکه پوست حساسی دارید در مصرف آن دقت کنید.استفاده از سالیسیلیک اسید برای از بین بردن اسکار‌های متنوع پوستی مناسب است.

ضد آفتاب

استفاده روزانه از کرم‌های ضد‌آفتاب ضروری است. قرار گرفتن در معرض تابش خورشید موجب تیره شدن لک‌های پوستی و بدتر شدن ظاهر اسکار‌ها خواهد شد.در صورتیکه راه‌های خانگی برای از بین بردن اسکار موثر نبودند، بهتر است به متخصص پوست مراجعه شود.مراجعه به افراد حرفه‌ای برای انجام فیشیال صورت به طور تخصصی برای از بین بردن اسکار مفید است.استفاده از کرم ضد آفتاب برای انواع پوست‌ها و اسکار‌های پوستی ضروری است.

درما ابریژن

درما ابریژن یکی از موثرترین و معمول‌ترین را‌ه‌های از بین بردن اسکار پوستی است. در این روش متخصص پوست با لایه برداری عمیق پوست به بهبود کیفیت پوست و درمان جای جوش و اسکار‌ها کمک خواهد کرد.استفاده از روش درما ابریژن برای از بین بردن اسکار‌های سطحی کاملا کارآمد است و موجب بهبود اسکار‌های عمیق خواهد شد.

لایه برداری شیمیایی

لایه برداری شیمیایی در جلسات فیشیال صورت با استفاده از مواد شیمیایی قوی انجام می‌شود. این مواد لایه رویی پوست را تجزیه کرده و موجب از بین رفتن آن از سطح پوست خواهند شد.انتخاب لایه بردار شیمیایی مناسب پوست هر فرد، توسط متخصص پوست وی در جلسه فیشیال صورتش انتخاب و مصرف خواهد شد. استفاده از این ترکیبات شیمیایی در منزل پیشنهاد نمی‌شود.استفاده از لایه بردار‌های شیمیایی برای درمان جای جوش‌های مختلف و اسکار‌های عمیق مناسب است.

لیزر پوست

لیزر پوست هم مانند لایه برداری شیمیایی و درما ابریژن موجب لایه برداری پوست و از بین رفتن لایه سطحی آن می‌شود. استفاده از لیزر، روش درمانی سریع‌تری نسبت به روش‌های مشابه است.این روش درمانی برای افرادی که جوش فعال و پوست تیره‌ای دارند پیشنهاد نمی‌شود.لیزر درمانی برای از بین بردن اسکار‌های مختلف و افراد با پوست روشن کارآمد است.

تزریق فیلر

تزریق فیلر‌ها برای پر کردن اسکار‌های عمیق پیشنهاد می‌شود. این فیلر‌ها از کلاژن، چربی و مواد شیمیایی تشکیل شده‌اند که بعد از تزریق به زیر پوست موجب یکدست شدن سطح آن خواهند شد.فیلرها به طور معمول بین 6 تا 18 ماه ماندگاری دارند.تزریق فیلر به افرادی که اسکار‌های کم تعداد، مربعی یا گرد دارند پیشنهاد می‌شود.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ روشی نسبتا جدید است. در این روش با استفاده از سوزن‌های بسیار نازک و کوتاه، سطح پوست خراش داده می‌شود. بعد از ایجاد خراش روی سطح پوست؛ سلول‌های پوستی برای ترمیم آسیب وارده فعالیت خود را افزایش می‌دهند و تولید کلاژن توسط آن‌ها افزایش پیدا خواهد کرد.این روش درمانی موجب درمان جای جوش و کاهش عمق اسکار‌های عمیق خواهد شد.میکرونیدلینگ برای از بین بردن اسکار‌های مزمن روش مناسبی است.

کلام آخر

وجود لک‌های پوستی، جای جوش و اسکار پوستی می تواند بسیار آزار دهنده باشد؛ اما خبر خوب این است که راه‌های بسیار متنوعی برای از بین بردن اسکار پوستی و درمان جای جوش وجود دارد. جای جوش‌ها عموما دائمی هستند اما کمک گرفتن از متخصص پوست برای از بین بردن اسکار می‌تواند موثر باشد و با انتخاب روش درمانی مناسب موجب از بین رفتن آن‌ها خواهد شد.

بهترین راه از بین بردن اسکار پوستی، جلوگیری از ایجاد آن است؛ اما در صورت بروز هم می‌توان آن‌ها را درمان کرد.اگر جوش‌های فعال ندارید؛ احتمال بروز اسکار پوستی و جای جوش در پوست شما زیاد نیست، البته در صورتیکه اندک جوش‌هایی که می‌زنید را فشار ندهید، تخلیه نکنید و نکنید!فشار آوردن به جوش‌ها و تخلیه کردن آن‌ها با آسیب رساندن به بافت عمیق پوست می‌تواند موجب بروز اسکار‌های ماندگار روی پوست شوند.

دکتر انوشیروان رضای صراف

دکترای حرفه ای پزشکی پوست و زیبایی
- بیش از دو دهه تجربه بین المللی
- متخصص clinical and anatomical pathology

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان کلیک کنید