آر اف فرکشنال (RF) و جوانسازی پوست

آر اف فرکشنال

آر اف فرکشنال یک شیوه مدرن برای جوانسازی پوست می باشد. یک روش ایمن و کم دردسر که بهترین نتیجه ممکن را به شما می دهد. در این شیوه از امواج رادیویی بسیار ایمن استفاده می شود که می تواند به لایه میانی پوست نفوذ کند. در این مقاله قصد داریم به این روش درمانی بیشتر بپردازیم.      

آر اف فرکشنال به چه صورت کار می کند؟

عملکرد اصلی آر اف فرکشنال تاثیر گذاشتن بر لایه های عمیق و سطحی پوست می باشد. پوست از چندین لایه تشکیل شده است که سطحی ترین آن اپی درم یا روپوست است. خوب است بدانید در زیر اپی درم، لایه درم قرار دارد که موجب پیری پوست می شود. آر اف فرکشنال برای پوست شما دو کار مهم انجام می دهد:

فعال کردن فیبروپلازی

فیبروپلازی پروسه ای از آر اف فرکشنال است که در آن بدن، بافت های فیبروزی را تولید می کند. بافت های فیبروزی موجب تحریک کلاژن می شود. همچنین باعث می شود رشته های پروتئینی مستحکم تر و کوتاه تر شوند. بافت فیبروز هنگامی ایجاد می شود که به هر بافت طبیعی بدن صدمه وارد شده باشد. در واقع مانند وقتی که بافت ضخیم و زبری روی زخم های پوست را پوشانده باشد. در آر اف فرکشنال به نقاطی از پوست آسیب وارد می کنیم تا بافت فیبروزی ایجاد شود.

عکس-قبل-و-بعد-آر-اف-فرکشنال

در روش آر اف فرکشنال لایه درم ضخیم می شود و با افزایش کلاژن سازی همراه می باشد. درست است که به نقاطی از پوست آسیب زده ایم اما نقاطی هم کاملا سالم می مانند. این نقاط سالم می مانند تا به کلاژن سازی و رفع آسیب ها کمک نمایند. علت موقتی بودن این شیوه درمانی همین می باشد. بافت فیبروزی و کلاژن های جدید پس از مدتی از بین می روند و بافت طبیعی پوست به راحتی جایگزین آن می شود. این جمله به این معناست که پس از مدت طولانی برای ترمیم باید به کلینیک مراجعه نمایید.

تحریک کلاژن سازی

در روش آر اف فرکشنال انرژی ناشی از امواج رادیوفرکانسی در لایه درم سبب شده است کلاژن بیشتری تولید شود. یک پروتئین مهم ساختاری در پوست باعث زیبایی پوست شما می شود. انرژی امواج رادیویی در لایه درم به گرما تبدیل شده و بالا رفتن دما یکی از عوامل مهم در کلاژن سازی محسوب می شود.

آر اف فرکشنال چه کاربردهایی دارد؟

این روش کاربردهای درمانی بسیار زیادی دارد. از تاثیرات این شیوه درمانی می توان موارد زیر را نام برد:

 • بهبود منافذ پوستی باز: اندازه منافذ پوستی پس از 2 تا 5 جلسه درمان به شدت کم می شود.
 • جوانسازی و سفت کردن پوست: آر اف فرکشنال سبب سفت کردن، حجم دهی و صاف کردن بافت پوستی می شود. به همین دلیل می تواند چین و چروک صورت را از بین ببرد. علاوه بر این رنگ و بافت سطحی پوست با این روش بهبود پیدا می کند و روشن می شود.
 • سفت نمودن پوست گردن: اگر از شل شدن پوست گردن خود ناراحت هستید، می توانید شل شدگی آن را با دستگاه آر اف خیلی سریع درمان کنید. این دستگاه برای سفت کردن پوست گردن بی نظیر است.
 • برطرف کردن جای جوش، ترک و زخم: عملکرد اساسی آر اف فرکشنال، تحریک کلاژن سازی در بافت پوست می باشد. به همین دلیل پس از درمان شما ظاهری زیباتر و سالم تر پیدا خواهید کرد. این روش به از بین بردن جای جوش و آکنه نیز کمک می کند. همچنین ترک های ناشی از لاغری و چاقی با این روش بهبود می یابد.
 • برطرف کردن مشکل تعریق: یک کاربرد مهم دستگاه آر اف، درمان تعریق بیش از حد می باشد. این دستگاه موجب می شود غده های تعریق کنترل شود و فرد درگیر بوی عرق نشود.
 • برطرف کردن شلی قسمت غبغب: یکی از کاربردهای مهم دستگاه آر اف فرکشنال ، بالا کشیدن و سفت کردن ناحیه غبغب می باشد. پس از استفاده از این دستگاه، پوست غبغب و ناحیه فک سفت می شود و ظاهر فرد زیباتر و جذاب تر می شود.

تاثیرات درمانی آر اف فرکشنال

از این روش برای رفع موارد زیر نیز استفاده می شود:

 • آکنه کیستی
 • اسکار و جای زخم آکنه
 • ترک های بدن
 • پوست شل و افتاده

اقدامات قبل از آر اف فرکشنال

 • پیش از عمل با دستگاه آر اف فرکشنال باید پوست شما پاکسازی شود و تمام رطوبت آن گرفته شود.
 • اگر آرایش و کرم روی پوست دارید حتما پاک کنید تا در فرآیند درمان مشکلی ایجاد نشود.
 • برای خنک نگه داشتن پوست باید از دستگاه های خنک کننده و کولر استفاده شود. این کار توسط پرسنل کلینیک زیبایی بایستی انجام شود تا پوست شما در هنگام عمل داغ نشود.  

در هنگام عمل با دستگاه آر اف فرکشنال چه اتفاقی رخ می دهد؟

هنگامی که شما برای درمان با دستگاه آر اف فرکشنال روی تخت دراز می کشید، دکتر پوست مو و زیبایی زیبایی دست هایش را با ماده شوینده شستشو می دهد و پس از آن ضد عفونی می کند. سپس همه قسمت های دستگاه و پنل های عمل را از لحاظ ایمنی چک می کند. بعد همه قسمت های دستگاه و پنل های عمل را از لحاظ ایمنی چک می نماید. در واقع پزشک پوست می خواهد اطمینان حاصل کند که دستگیره دستگاه، سری دستگاه و سوزن ها به درستی به دستگاه متصل شده اند یا خیر. پس از آن دستگاه با ولتاژ معین و دوز مشخص روشن می شود و روی پوست گذاشته می شود.
یک نکته مهم و اصولی که باید رعایت شود این است که در اتاق عمل دستگاه آر اف فرکشنال نباید در کنار مواد فلزی و با دستهای مرطوب روشن گردد.

دستگاه-آر-اف-فرکشنال
دستگاه-آر-اف-فرکشنال

مراقبت های بعد از آر اف فرکشنال

در روز عمل پوست شما با این روش به درستی درمان می شود. به همین علت باید نکاتی را بعد از عمل با این دستگاه به یاد داشته باشید:

 • حتما بعد از عمل باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. به این علت که پوست شما ملتهب می باشد و اشعه فرابنفش می تواند روی پوست شما تاثیر منفی بگذارد.
 • بهتر است در روز عمل اصلا آرایش نکنید . تنها می توانید از کرم های مرطوب کننده استفاده نمایید.
 • اگر لخته خون یا جوش در صورت شما وجود داشت هرگز به آن دست نزنید.
 • تا یک هفته بعد از درمان به استخر و سونا نروید و به هیچ وجه ورزش های سنگین انجام ندهید.
 • نباید از التهاب پوست خود بترسید، قرمز شدن پوست و کمی ورم طبیعی می باشد.
 • صورت خود را در روز عمل نشویید. تا چند روز از شستشوی صورت با آب داغ پرهیز کنید. علاوه بر این از شوینده های قوی استفاده نکنید.  

دکتر انوشیروان رضای صراف

دکترای حرفه ای پزشکی پوست و زیبایی
- بیش از دو دهه تجربه بین المللی
- متخصص clinical and anatomical pathology

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره رایگان کلیک کنید